Hogyan kell kiszámolni a fizikai mennyiségek előtt a váltószámot?

Pl. g/cm^3=10^-3 kg/m^3 , MPa= 10^7 mN/dm^2. Mindig azt kell kiszámolni hogy mennyi a váltószám,a tíznek a hatványaival kifejezve. Azt például hogy kell kiszámolni, hogy mg/m^2 az hány t/hl ?
2009. ápr. 5. 23:05
 1/7 anonim ***** válasza:
100%

Az a végén tonna/hektár akar lenni? (t/ha)


Az ilyet úgy kell kiszámolni, hogy külön-külön nézed mindkét mértekegységet, pl. a méter:


1 m = 1000 mm = 1/1000 (=0,001) km

Tíz hatványaiban a kitevő mindig a 0-k száma ugye, törtnél pedig a osztó 0-inak száma, csak negatívban. Azaz a fenti:


1 m = 10^3 mm = 10^-3 km.


Vagy például a másodperc:


1 s = 10^3 ms = 10^6 ns


Ha azt kérdezik, hogy 1 m/s az hány km/ms vagy hány mm/ns, akkor előbb az egyiket, majd a másikat kell átváltani:


1 m/s = X km/s. Mivel 1 m = 10^-3 km, ezért 1 m/s = 10^-3 km/s


Ugyanez átváltva km/ms-ra, le kell osztani a s >>> ms váltószémmal, azaz:


(10^-3)/(10^3) km/ms


A nevezőben levő hatványt ki kell vonni a számlálóból, ezért:


10^-6 km/ms


Nézzük a mm/ns-ot:


1 m/s = 10^3 mm/s = (10^3)/(10^6) mm/ns >>> A nevező kitevőjét kivonjuk a számlálóból: 3-6=-3, azaz


1 m/s = 10^-3 mm/ns.



Nézzük a mg/m^2 es példát, én hektárnak veszem, legfeljebb átszámolod:


1 mg = 10^-3 g

1 g = 10^-3 kg

1 kg = 10^-3 t


Vagyis 1 mg = 10^-9 t (A kitevők összege: (-3) + (-3) + (-3) = -9.


1 ha = 10000 m^2 = 10^4 m^2

Vagyis 1 m^2 = 10^-4 ha.


1 mg/m^2 = 10^-9 t/m^2 = (10^-9)/(10^-4) t/ha, ami


10^-13 t/ha

2009. ápr. 6. 00:43
 2/7 anonim ***** válasza:
Ha használhattok függvénytáblát, az kicsit egyszerűbb. Elvileg az újakban már benne van minden.
2009. ápr. 6. 12:57
 3/7 A kérdező kommentje:
Nagyon köszönöm a segítséget. Még az lenne a kérdésem hogy űrtartalom (liter, hektoliter...) és köbméter, köbdeciméter (m^3, dm^3) között hogyan kell átváltani?
2009. ápr. 6. 15:46
 4/7 anonim ***** válasza:

Ezt az egyet elég megjegyezni, a többit ki tudod számolni.


1 l = 1 dm^3


Például hl m^3 átváltás:


1 hl: 100 l (= 10^2 l) = 10^2 dm^3 (A fenti egyenlőség alapján.)


1 m^3 = 1000 dm^3 = 10^3 dm^3


X hl = 1 m^3 (Azaz X a kérdés.)


Behelyettesítjük a hl és a m^3 helyére is a dm^3 értéket, azaz a fenti 1 hl = 10^2 dm^3 -t.


X * 10^2 dm^3 = 10^3 dm^3


X = 10, azaz 10 hl = 1 m^3



(Bár elég az 1 l = 1 dm^3 összefüggést tudni, itt van még kettő:


1 cm^3 = 1 ml

1 mm^3 = 1 mikroliter (ul). (Megj: A mikro jele a görög "mű" betű, de gépírásban többnyire az "u" betűvel helyettesítik, formai hasonlóság miatt.)

2009. ápr. 6. 19:43
 5/7 A kérdező kommentje:
Igen, a prefixumokat tudom, mikro-tól a megáig. Remélem most már menni fog a dolgozatban. Ezer köszönet a segítségért.
2009. ápr. 6. 21:59
 6/7 anonim ***** válasza:

"Ha használhattok függvénytáblát, az kicsit egyszerűbb. Elvileg az újakban már benne van minden."


Marha logikus módon nincs benne, de az igen, hogy 100 cm 1 m. Sokkal alapvetőbb tudás utóbbi, mint az, amelyet a kérdés feltevője említ. Mi nem is vettünk 4 év alatt ilyen példákat, de az érettségi tele van vele. Jó nagy bukta lenne, ha nem oldottam volna végig az eddigieket.

2011. ápr. 30. 14:26
 7/7 anonim ***** válasza:
Előbbi voltam. Úgy értem, az nincs benne, h mennyi a váltó liter és m3 közt.
2011. ápr. 30. 14:28