És mi történik CuO-val való reakciója során? Mindkét végéhez formilcsoport fog kapcsolódni?
Előre is köszönöm szépen a válaszokat!
2011. febr. 20. 13:50
1/2 DudoloPocok válasza:
Pentán-2,4-diol : CH3-CH(OH)-CH2-CH(OH)-CH3
pentán-2-ol : CH3-CH(OH)-CH2-CH2-CH3
CH3-CH(OH)-CH2-CH(OH)-CH3+ 7 O2 =5C02+ 6H2O
2CH3-CH(OH)-CH2-CH2-CH3+ 15 O2= 10CO2+ 12H2O
Az alkoholok enyhe oxidáció hatásra (pl. forró réz-oxid) megfelelő oxovegyületté (a primer alkoholok aldehiddé, a szekunderek ketonná) alakulnak át:
R-CH2OH + CuO = R-CH═O + Cu + H2O
Erősebb oxidációs hatásra megfelelő karbonsav, vagy szén-dioxid keletkezik.
Itt csak szekunder alkoholok vannak, tehát először ketonná, illetve a megfelelő karbonsavvá alakulnak át
2/2 A kérdező kommentje:
köszönöm :)
2011. febr. 20. 21:22