Pentán-2,4-diol égése miben különbözik a pentán-2-ol égésétől? Csak a mennyiségek változnak?


És mi történik CuO-val való reakciója során? Mindkét végéhez formilcsoport fog kapcsolódni?

Előre is köszönöm szépen a válaszokat!


2011. febr. 20. 13:50
 1/2 DudoloPocok ***** válasza:

Pentán-2,4-diol : CH3-CH(OH)-CH2-CH(OH)-CH3

pentán-2-ol : CH3-CH(OH)-CH2-CH2-CH3


CH3-CH(OH)-CH2-CH(OH)-CH3+ 7 O2 =5C02+ 6H2O


2CH3-CH(OH)-CH2-CH2-CH3+ 15 O2= 10CO2+ 12H2O



Az alkoholok enyhe oxidáció hatásra (pl. forró réz-oxid) megfelelő oxovegyületté (a primer alkoholok aldehiddé, a szekunderek ketonná) alakulnak át:


R-CH2OH + CuO = R-CH═O + Cu + H2O


Erősebb oxidációs hatásra megfelelő karbonsav, vagy szén-dioxid keletkezik.


Itt csak szekunder alkoholok vannak, tehát először ketonná, illetve a megfelelő karbonsavvá alakulnak át

2011. febr. 20. 15:25
 2/2 A kérdező kommentje:
köszönöm :)
2011. febr. 20. 21:22