Kezdőoldal » Közoktatás, tanfolyamok » Házifeladat kérdések » A hidrogén halogenideknél...

A hidrogén halogenideknél (HF, HCl, HBr, HI) változik a forásspont a változik. A kérdés az hogy miért is különbözik?

Figyelt kérdés

Én elöször a moláristömegre, majd a molekularács erősségére gondoltam, de aztán neten azt találtam hogy a hidrogénhid kötések erőssége okozza a változást a forráspontokban? Melyik a helytállobb? Lécci mellőzétek a Google jó barátot!

Köszi


2011. febr. 25. 18:07
 1/5 DudoloPocok ***** válasza:
100%

A HF azért lóg ki a sorból, mert ott a H-hid kötés ( elekronegativitások különbsége a döntő ).

A legerősebb másodlagos kötés a H-hid kötés. pl ezért folyadék a víz és gáz a H2S

2011. febr. 25. 18:19
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/5 A kérdező kommentje:
Eddig oké de a HCl, HBr és a HI között kovalens kötés van viszont ugyanugy az ő forráspontjuk is különböző?
2011. febr. 25. 18:28
 3/5 DudoloPocok ***** válasza:
100%

természetesen, hiszen nő a molekulatömeg, és ahogy nő, egyre emelkedik a forráspont:


HF +19

HCl -85

HBr -66

HI - -51


minél nehezebb, annál inkább emelkedik ( ld homológ sorok tulajdonságai )

2011. febr. 25. 20:46
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/5 anonim ***** válasza:

"HCl, HBr és a HI között kovalens kötés van"

nah ez nem igaz. Molekulák között másodrendű kötőerők hatnak. Jellemzően a HCl, HBr és a HI között dipólus-dipólus kölcsönhatás érvényesül.

Természetesen hidrogén-híd is kialakul, de ez nem annyira erős, mint a HF vagy a vízmolekülék között.


emellett másodrendű kötés nem csak egymás között, hanem a víz és a HX között is létrejön.

2011. febr. 26. 09:50
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/5 A kérdező kommentje:
Köszönöm szépen! igy most már teljes a kép :)
2011. febr. 26. 15:46

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!