Fizika - Hogy kell az ilyen feladatot megcsinálni?


Vízszintes talajra helyezett testet húzunk, a vízszintessel 40°-os szöget beáró 30N nagyságú erővel. m=10kg, "mü"=0.3

Mekkora a súrlódási erő és a test gyorsulása...

Fogalmam sincs hogy kell megoldani pedig holnap dolgozatot írok belőle. Kérlek segítsetek!


2009. márc. 30. 13:27
 1/7 anonim ***** válasza:

[link]


Rajzold le így:) Fs=mü*Fny (az Fny ugyanakkora, mint az Ft, vagyis egyenlő mg-vel), így a képlet: Fs=mü*m*g


Az F-et komponenseire bontod (ahogy a képen van). F*cosalfa=m*a


Ezekbe már csak be kell helyettesíteni:)


Remélem jól csináltam, ha nem, vki javítson ki:D

2009. márc. 30. 14:05
 2/7 anonim ***** válasza:

Ohh a második felét már elrontottam:D

Szal m*a=Fcosalfa-(mü*mg) De ígymeg negatív jön ki, lehet kár volt elkezdenem okoskodni:DDD

2009. márc. 30. 14:15
 3/7 anonim ***** válasza:

Nah az a lényeg h mindig fel kell írni a testre ható erőket. Ha van olyan, ami nem függőleges vagy vízszintes, azt fel kell bontani komponensekre. Ezt gondolom tanultátok, hogy hogy kell (de ott van a képen is).


Tehát a két felfelé mutató erő (Fsinalfa és Fny (a képen Ft-re sikerült véletlen) kiegyenlíti m*g-t. Ebből már ki tudod számolni az Fny-t. ((mg-Fsinalfa) Ha jól számoltam ez 80.72N.


Ebből ki tudod számolni Fs-t. (Fs=mü*Fny) Ha jól számolok ez 24.216N.

Ezzel a függőleges erőket hagyhatjuk is.


Ugyebár Newton törvénye szerint a testre ható erők eredője egyenlő a test gyorsulásának és tömegének szorzatával. (Fe=ma)


Az Fcosalfa-Fs=ma (Azért kivonás mert ellentétes irányúak.)


Ebbe már csak behelyettesítesz, átrendezel és megkapod a-t. Mondjuk nekem negatív jön ki, pedig elvileg jól csináltam:D (Fizika füzetemben is így van) Szal elvileg a testet ekkora erővel nem tudod gyorsítani, mert túl nagy a súrlódás.

2009. márc. 30. 14:37
 4/7 anonim ***** válasza:
Az első két választ meg jól elrontottam, azokkal ne is foglalkozz:D
2009. márc. 30. 14:46
 5/7 A kérdező kommentje:
Ezer köszi! :) most már úgy ahogy értem... :D
2009. márc. 30. 17:30
 6/7 anonim ***** válasza:

kiegészíteném az elöttem szólót.


mivel az az erő ami mozgatni akarja, kisebb, mint amit kiszámoltál surlódási erőre, a test nyugalomban van. gyorsulás 0.


DE!!!


kérdezik a surlódási erőt is.

ez viszont nem annyi, mint amennyit kiszámoltál. NYUGVÓ TEST esetében a mű-s képlettel csak a MAXIMÁLIS surlódási erőt tudod kiszámolni, azt nem, hogy pillanatnyilag mennyi. (márpedig ez kérdés)

ilyenkor a surlódási erő annyi, hogy a test nyugalomban maradjon, azaz annyi, amennyivel mozgatni próbálod, különben a test nem lehetne nyugalomban, hiszen a rá ható erők eredője nem lenne nulla.


Tehát ebben az esetben a surlódási erő annyi, mint az F erő vízszintes komponense. Erre jár a pont, arra, ha csak kiszámolod a surlódási erőt, nem.

2009. márc. 30. 20:54
 7/7 anonim ***** válasza:
Köszönöm a kiegészítést:))
2009. márc. 31. 23:41