Zárójel felbontása, levezetése?


(3x+1)(2x-3)-2(x-1)=7x+1

Segítsetek levezetni...


2011. jún. 13. 15:23
 1/6 anonim ***** válasza:

A zárójelben lévő elemek minden tagját minden taggal összeszorzunk.

Vagyis:

3x*2x+3x*(-3)+1*2x+1*(-3)=5x^2-9x+2x-3=5x^2-7x-3 ez az első része.

A másik -2x+2.

A kettőt összeszorozzuk.

(5x^2-7x-3)(-2x+2)

-10x^3+14x^2+6x+10x^2-14x-6 vagyis -10x^3+24x^2-8x-6


Nekem ez jött ki.

2011. jún. 13. 17:22
 2/6 bongolo ***** válasza:

Az előző (17:22) válaszoló egyrészt elrontotta kicsit a felbontást (3·2=5), másrészt elnézte a minusz jelet, ezért összeszorozta a két tagot ahelyett, hogy kivonta volna.


Helyesen:

Első tag: (3x+1)(2x-3)

Odáig jól csinálta, hogy a zárójelet úgy kell felbontani, hogy az egyik zárójel minden tagját szorozzuk a másik zárójel minden tagjával:


3x·2x+3x·(-3) + 1·2x+1·(-3)

6x² - 9x + 2x - 3

Az azonos hatványkitevőjű tagokat összevonjuk. Ez most csak a (-9x) és a (+2x):

6x²-7x-3


Ennyi az első tag. A második tag: 2(x-1)

Ez egyszerű: (2x-2)

Vigyázni kell, hogy ezt a tagot kivonjuk az elsőből, tehát úgy kell felfogni, hogy a felbontás után is zárójelben marad.

(6x²-7x-3)-(2x-2)

Itt a felbontásnál a bal oldali zárójelet simán el lehet hagyni, viszont a jobb oldalinál, mivel azt kivonjuk, mindegyik előjele a fordítottjára változik. Tehát ez lesz:


6x²-7x-3 -2x+2


Most is az azonos hatványkitevőjü tagokat össze lehet vonni. Ezek most egyrészt a (-7x) és a (-2x), összegük (-9x), másrészt a (-3) és a (+2). Ezek összege (-1).


Érdemes a papíron különböző jelekkel alá is húzni az azonos hatványkitevőjű tagokat, pl. folytonos vonallal az x²-et tartalmazókat (abból csak 1 volt), szaggatott vonallal az x-et tartalmazókat, hullámvonallal az x-et nem tartalmazókat. Amik egyformán vannak aláhúzva, azokat kell összeadni.


6x²-9x-1


A bal oldal kész is, a jobb oldallal nincs különösebb tennivaló, csak leírjuk az egyenletet:


6x²-9x-1 = 7x+1


A jobb oldalról átviszünk mindent a bal oldalra, vagyis kivonunk az egyenlet mindkét oldalából 7x-et is meg 1-et is:


6x²-16x-2 = 0


Tanultátok a másodfokú egyenlet megoldóképletét? Ha igen, akkor a megoldást a szerint kell felírni azzal, hogy most a=6, b=-16, c=-2


x12 = (16 ± √(256+48))/12

x12 = (4 ± √19)/3


Ha nem tanultátok, szólj, és megoldom szorzattá alakítással.

2011. jún. 13. 18:32
 3/6 A kérdező kommentje:

Szerintem ennek nincs megoldása,mert gyök alatt minusz van...

De megnéznéd nekem,,

És köszönöm ahogy leírtad,meg is értettem hogy hogy kell felbontani.

Ezer hála..

2011. jún. 14. 08:49
 4/6 bongolo ***** válasza:

Pozitív szám van a gyök alatt.


b²-4ac

'b' negatív, de 'b²' pozitív

'a' pozitív 'c' negatív, de mivel a szorzatot kivonjuk, '-4ac' is pozitív lesz.

A gyök alatt 256+48 van, ahogy az előbb írtam.

2011. jún. 14. 10:16
 5/6 A kérdező kommentje:

És akkor a végeredmény 2,79 és -0,11?

Az az igazság 20 évvel ezelőtt tanultam ,és nem tudok rájönni:)

2011. jún. 15. 09:31
 6/6 bongolo ***** válasza:
(4 + √19)/3 valamint (4 - √19)/3 , és az kifejtve pont annyi, mint amit írtál.
2011. jún. 15. 10:13