Hogy számolom ki ezeket kémiából?


1. mennyi a hidrogén ionok koncentrációja abban az oldatban,amelyet 50 cm^3 HNO3 (c= 0,1 mol/dm3) oldat vízzel való higításával 0,5 dm3 térfogatúra készítettünk el? (meg.: 1.10-3 mol/dm3)

2. A HCL oldat c= 0,01 mol/dm3 kétszer lett higítva( megj: az oldat térfogatával pontosan megegyező térfogatú deszt. vízzel).mennyi a higított oldat pH-ja? (meg.: 2,30)

3. Az NaOH oldat pH-ja 9,00. mennyi lenne az NaOH koncentrációja, ha azonos térfogatú vízzel higítanánk?(meg. 5. 10-6 mol/dm3)

előre is örök hála!!!!


2011. jún. 10. 18:35
 1/4 anonim ***** válasza:

2.

HCl + H2O → Clˉ + H3O+


c = 0,01*1/2 = 0,005 mol/dm³


pH = -log[H3O+] = -log0,0025 = -(-2,30103) ≈ 2,3

2011. jún. 10. 21:06
 2/4 anonim ***** válasza:

pH = 9,00


NaOH + H2O → OHˉ + Na+ + H3O+


p[H3O+] + p[OHˉ] = 14


pH = p[H3O+] = –log[H3O+] = 14 – p[OHˉ] = 14 – (–log[OHˉ]) = 14 + log[OHˉ]


9,00 = 14 + log[OHˉ]


log[OHˉ] = 9,00 – 14 = –5


[OHˉ] = 10^–5 = 0,00001 mol/dm³

ez egyenlő az NaOH koncentrációjával, mert 1 molekula NaOH -ból 1 OH-csoport származik, ha ezt azonos térfogatú vízzel hígítjuk, akkor a koncentrációja a felére csökken, vagyis:


c2 = c/2 = 0,00001/2 = 0,000005 = 5*10^–6 mol/dm³

2011. jún. 10. 21:32
 3/4 anonim ***** válasza:

c1 = 0,1 mol/dm³

c2 = ?


V1 = 50 cm³

V2 = 0,5 dm³ = 500 cm³


c1*V1 = c2*V2


c2 = c1*V1/V2 = 0,1*50/500 = 0,01 mol/dm³ = 1*10ˉ² mol/dm³


(biztos, hogy jól írtad le az idevonatkozó adatokat?)

2011. jún. 10. 21:44
 4/4 A kérdező kommentje:
köszönöm és már értem is :)
2011. jún. 11. 18:05