Ha a 0 időpontban N számú bontatlan atomot tartalmazott a radioaktív anyag, akkor t idő múlva a még bontatlan atomok száma N (t) = N*e a - 4,279*10 a -4 -en lesz 1/ év. Mennyi idő múlva bomlik el a rádiumatomok fele?

2011. jún. 6. 16:43
 1/4 bongolo ***** válasza:

A képlet picit más kell legyen, lemaradt belőle az idő ugyanis. Az igazi ez:


N(t) = N·e^(-λt)

most λ = 4,279·10^(-4)

Ez a radium 226-os izotópjának a bomlási állandója, és tényleg 1/év mértékegységben.


Kérdés, hogy N(t) mikor lesz éppen N/2

N/2 = N·e^(-λt)

mindkét oldalnak veszem a logaritmusát N-nel osztás utan

ln(1/2) = -λt

ln 2 = λt

t = ln 2 / λ

t = 0,6931 / 4,279·10^(-4)

t = 6931 / 4,279 = 1619


vagyis 1619 év múlva bomlik el a fele (ez a felezési idő)

2011. jún. 6. 17:15
 2/4 A kérdező kommentje:

Köszönöm szépen:)

A 0,6932 hogy jött ki ?

2011. jún. 6. 20:31
 3/4 bongolo ***** válasza:

Az a természetes (e) alapú logaritmusa a kettőnek.

Írd be a számológépedbe hogy 2 aztán az ln gomb.

2011. jún. 6. 20:49
 4/4 A kérdező kommentje:
Oké, köszönöm szépen mégegyszer.
2011. jún. 6. 21:37