Hány pozitív osztója van 819000-nek? Közülük hány negatív?

2011. jún. 1. 17:46
 1/6 anonim ***** válasza:
Ennek így semmi értelme. A pozitívak közül egy sem lehet negatív.
2011. jún. 1. 18:06
 2/6 A kérdező kommentje:
elírtam, bocsi. Páratlant szerettem volna a végére írni.
2011. jún. 1. 18:13
 3/6 anonim ***** válasza:

Mivel 189000 törzstényezői:

N = 189000 = 2³*3²*5³*7*13

ezért a pozitív osztók száma

d(N) = 4*3*4*2*2

d(N) = 192

========

Az ezek között található negatívok összeszámlálását a kérdezőre bízom. :-))))

2011. jún. 1. 18:16
 4/6 bongolo ***** válasza:

A számnak a törzstényezős (prímtényező) felbontása ez:


819000 = 2³·3²·5³·7·13

Ezen prímszámokból akárhányat kiválasztva a kiválasztottak szorzata osztója a számnak. Az "akárhányat kiválasztva"-ben benne van az is, hogy akár egyet sem, ekkor az osztó az 1.


pl. csupán a kettőt tekintve 2, 2·2, 2·2·2 a lehetséges osztók meg persze az 1 is, amikor egyetlen egy kettest sem választunk ki a lehetséges 3 közül.


A többi prímszámmal ugyanígy járhatunk el, tehát a 3 esetében semmi, 3, 3·3, vagyis háromféle osztó lehet. Mindig eggyel több féle, mint a prímszám hatványkitevője a törzstényezős felbontásban.


Szóval összesen a 819000-nek 4·3·4·2·2 osztója van. (Ebben már benne van az 1 is meg a szám önmaga is)


Érdekesség, hogy 1-től 10-ig minden szám az osztója :)


Hogy hány negatív van a pozitív osztók között? 0.

2011. jún. 1. 18:18
 5/6 bongolo ***** válasza:
Páratrlan osztók: nem szabad kiválasztani a 2 egyetlen hatvanyát sem, vagyis 3·4·2·2 páratlan osztója van.
2011. jún. 1. 18:20
 6/6 anonim ***** válasza:

A válaszírás közben jött a kérdező korrekciója.

A páratlan osztók számát a 2º*3²*5³*7*13 = 102375 (819000/8) osztóinak száma adja

2011. jún. 1. 18:25