Hogyan kell megcsinálni ezt a 2 feladatot? Hogy lássam a példát légyszives magyarázva oldja meg valaki.


1.Egy test szabadon esett, és a földet éréskor 30m/s volt a sebessége. Milyen magasról esett? Miért nincs szükség a test tömegére a magasság kiszámításához? A mozgási energia kiszámításához kellene-e tudni a test tömegét? Miért?


2.Egy 2m hosszú és 1m magas lejtő tetejéről 2kg tömegű test csúszik le. Mekkora sebességgel érkezik a lejtő aljához, ha a) a súrlódás elhanyagolható; b) a súrlódási együttható 0,2?


2011. máj. 31. 16:43
 1/2 bongolo ***** válasza:

1. Szabadesés:

Csak a gravitáció hat, gyorsulása g=10 m/s²

t idő múlva a sebesség: v = g·t

t idő alatt megtett út: s = 1/2 g·t²

ez a magasság is most


Vagyis kiszámolod az esés idejét a végsebességből, aztán azzal kiszámolod a magasságot. Csak az előző képletek kellenek.


2. 1 m magas, 2 m hosszú lejtő, ha lerajzolod látszik, hogy 30 fokos (mert sin 30° = 1/2)


A testre hat a nehézségi erő, amit fel kell bontani két komponensre: Az egyik merőleges a lejtőre, a másik párhuzamos vele. Itt egy ábra:

[link]

Az ábrán a nagy F nem számít (az itt nincs), m·g·sinβ a párhuzamos komponens (itt lentebb ezt a szinuszosat nevezem F-nek)

Ez a lejővel azonos irányú komponens gyorsítja a testet. A gyorsulás maga ebből számítható:

F=m·a

vagyis

m·g·sinβ = m·a

a = g·sinβ

a = g/2

Itt is ugyanazok a képletek kellenek, mint az előbb, tehát 1/2·a·t² a megtett út, ez most 2 m (a lejtő hossza), kijön belőle, mennyi idő alatt csúszik le. Aztán v=a·t ide behelyettesíted az időt, kijön, hogy mennyi a végsebesség.


b) Ha van súrlódás is: Akkor a testre hat még a súrlódási erő is, ez ellentétes irányú a mozgással. Az ábrán az F az olyasmi. Ennek nagysága

Fs = Fn·μ

μ a súródási együttható, 0,2

Fn a nyomóerő, ez a lejtőre merőleges komponense a nehézségi erőnek, m·g·cos β


A testet a lejtővel párhuzamos erők eredője gyorsítja, ez pedig:

m·g·sin β - Fs = m·g·sin β - μ·m·g·cos β

a gyorsulása ugyanúgy, mint előbb:


m·a = m·g·sin β - μ·m·g·cos β

a = g·(sin β - μ·cos β)


A folytatás már megegyezik az előzővel.


Ha valami nem tiszta, kérdezz rá, hogy mi.

2011. máj. 31. 17:14
 2/2 bongolo ***** válasza:

Ja, első kérdésnél az extra kérdések.


Tömeg azért nem kell a számoláshoz, mert minden test a tömegétől függetlenül azonos gyorsulással gyorsul a gravitációs térben.


Energia számoláshoz már kell a tömeg is, mert E=1/2 m·v² a mozgási energia nagysága.

Kezdetben, amikor még h magasan van (az előbb h=s volt), akkor helyzeti energiája van, E=m·g·h

A két energia megegyezik.


Egyébként ebből is számolható a magasság:


1/2·m·v² = m·g·h


h = v²/(2g)


Így még gyorsabb is a számolás, mint amit fentebb írtam.

2011. máj. 31. 17:19