Fizika! Segítesz megoldani? (lent)


Mekkora erővel tudjuk felemelni a víz alatt a 10kg tömegű, 2500kg/m3 sűrűségű követ?

Azt is írjátok le légszíves hogy hogy kell kiszámolni. előre is köszönöm (:


2011. máj. 30. 17:59
 1/1 bongolo ***** válasza:

Kevesebb erővel, mint a levegőben, mert a kőre hat a felhajtóerő is.


A felhajtóerő megegyezik a test által kiszorított folyadék vagy gáz súlyával. Szóval ki kell számítani először, hogy mekkora a kőnek a térfogata:


m = ρ·V


m = a kő tömege, 10 kg

ρ = sűrűsége, 2500 kg/m³

V = térfogata (köbméter lesz)

Ebből:

V = m/ρ = 10 / 2500 m² = 1/250 m³


Ez a kő térfogata, ugyanennyi térfogatú vizet szorít ki, számoljuk ki annak a víznek a súlyát:

Gv = V·ρ·g

V = térfogat, 1/250 m³

ρ = víz sűrűsége, 1 kg/dm³ = 1000 kg/m³

g = nehézségi gyorsulás, 10 m/s²

Gv = a víz súlya, N (Newton) lesz

vagyis

Gv = 1/250 · 1000 · 10 N = 40 N


A levegőben a kő súlya Gk = mg (m a tömeg, g a nehézségi gyorsulás) = 10 kg · 10 m/s² = 100 N.


A felhajtóerő felfelé hat, a kő súlyereje lefelé, úgyhogy a kettő különbsége lesz az az erő, amivel tartani (vagy lassan emelni) tudod:


F = 100 N - 40 N = 60 N

2011. máj. 30. 18:56