Kezdőoldal » Közoktatás, tanfolyamok » Házifeladat kérdések » MgI2, SCl2 és BBr3 molekulák...

MgI2, SCl2 és BBr3 molekulák polárisak vagy apolárisak?

Figyelt kérdés

Nem teljesen értem ezt a poláris-apoláris dolgot. Ezeknél a molekuláknál a polaritásvektorok kioltják egymást?

Számít az, hogy nem a központi atomnak a nagyobb az elektronegativitása?

Lehet 3 vagy többféle atomból álló molekula is apoláris?


2011. máj. 28. 22:13
 1/6 bongolo ***** válasza:

Nem nagyon vagyok otthon a kémiában, de azért valamiket írok.


Az MgI2 ionos kötés, ott ionrács van, nem szokták polárisnak nevezni azt hiszem.


SCl2-ben az egyes kötések polárisak (az elektronnegativitások különbsége 0,6), de a molekula polárissága attól függ, hogy szimmetrikus vagy aszimmetrikus-e a molekula alakja. A wikipedia szerint 103 fokos szögben van a két klór atom, úgyhogy a molekula poláris lesz.


[link]

[link]


A BBr3 esetében nem találtam rendes infót. A wikipédiában lévő ábra szerint szimmetrikusan helyezkednek el a bróm atomok a bór körül, úgyhogy bár az elektronegativitás különbsége 0,9, a molekula apoláris lesz. De nem tudom, lehet-e bízni abban az ábrában, mert sokszor inkább piramis-szerű az alak, és akkor már kicsit a molekula is poláris lesz.

2011. jún. 5. 22:11
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/6 anonim ***** válasza:

A polaritást az elektronvonzó képesség az elektronaffinitás határozza meg sé az elhelyezkedés. [link]

Tehát a SCl2 poláris, a BBr3 apoláris és a MgI2 poláris.

De elég hülye képletek én biosz alapszakon vagyok és ilyeneket még nem is láttam se gyakorlatban se elméletben.

2011. jún. 5. 23:27
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/6 anonim ***** válasza:
Bocsi elírtan elektronegativítás
2011. jún. 5. 23:28
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/6 bongolo ***** válasza:

"De elég hülye képletek én biosz alapszakon vagyok és ilyeneket még nem is láttam se gyakorlatban se elméletben."


A fentebbi Wikipedia linkeken továbbmenve az látszik, hogy kén-dikloridot használtak többek között mustárgáz előállítására. A bór-tribromidot humánusabb dologra használták: Félvezetők gyártásakor bórral szennyezik a szilíciumot, hogy p típusú félvezető jöjjön létre, ehhez a bórt például bór-tribromidból diffundálták be (bár manapság inkább BF3-mat használnak ion-implantációval).

2011. jún. 6. 10:49
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/6 anonim ***** válasza:
Nem értem az előző beszólásoddal mit szerettél volna? Azért írtam le, mert ezt pl mustárgáz előállítására vagy félvezetők gyártására használják. És bocs hogy nem szoktam mustárgáz gyártási egyenletet felírni, meg nem tartozik a biosz szakterületbe a félvezetők gyártása...
2011. jún. 6. 21:11
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/6 bongolo ***** válasza:

Bocs, kár volt idéznem a mondatodat, a nélkül kellett volna odaírnom a kiegészítést a hozzászólásodhoz.

Teljesen támogató hozzászólás akart lenni, bocs, ha félreérthető volt.

2011. jún. 6. 23:25
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!