Matek, valszám, normális eloszlás. SEgítene valaki?


3.) Statisztikai adatokból megállapították, hogy a főiskolai hallgatók vizsgákra készülésének ideje normális eloszlású valószínűségi változó. Ismerjük, hogy a Hallgatók általában 9 órát készülnek a vizsgájukra, 2 óra szórással. Mennyi annak a valószínűsége, hogy az egyik Hallgató

e. Legalább mennyit készül az a Hallgató a vizsgára, aki a vizsgára készülési idő szempontjából a Hallgatók felső 30 százalékába esik?

ezt hoyg kellene felírnom?

P( m-delta kisebb mint xi kisebb mint m + delta) = 0,3

így kell, vagy másképp?


2011. máj. 22. 19:42
 1/3 A kérdező kommentje:
rosszat kérdeztem, mennyit készül az a hallgató, aki a középső 30 %ba esik, ez lenne a kérdés, és hogy jól írtam e fel ehhez, amit felírtam. Bbocsi.
2011. máj. 22. 19:44
 2/3 A kérdező kommentje:
szóval ... legfeljebb mennyit készül az a hallgató, aki a vizsgára készülési idő szempontjából a középső 30%ba esik. Bocsi, nagyon szétszórt vagyok már...
2011. máj. 22. 19:51
 3/3 bongolo ***** válasza:

Amit felírtál, az végülis jó, de szerintem nem így kell hozzálátni. Nem vagyok jó statisztikából, úgyhogy lehet, hogy nincs igazam, de szerintem a következő a megoldás:


Az eloszlás sűrűségfüggvényével közvetlenül nem könnyű számolni (csúnya exponenciális függvényt kellene integrálni), ezért kiszámították egy táblázatba a standard normál eloszlás sűrűségfüggvényének értékeit. Hogy ezt lehessen használni, a valószínűségi változót át kell alakítani standard normális eloszlásra. Ebben az esetben ez a z=(x-μ)/σ valószínűségi változó lesz ahol μ=9, σ=2.


A középső 30% azt jelenti, hogy a sűrűségfüggvény értéke az intervallum aljánál 0,35, a tetejénél pedig 0,65. Az ezekhez tartozó z értékeket meg kell keresni a táblázatban. A szimmetria miatt elég az egyiket, a táblázat nem is szokta mindkét oldalt tartalmazni. A 0,35-höz ha jól látom z=-0,385 tartozik, akkor a 0,65-höz pedig a z=+0,385 jut (az interneten kerestem egy táblázatot, abban nézem, a könyvedben is kell lennie).


Ezt az utőbbi z-t kell visszatranszfolmálni a hallgatók eloszlásába: x=z*σ+μ vagyis 0,385*2+9 = 9,77, tehát legfeljebb 9,77 órát tanulnak (és legalább 9-0,77=8,23-at).

2011. máj. 23. 01:01