Matek, valszám, normális eloszlás. SEgítene valaki?
3.) Statisztikai adatokból megállapították, hogy a főiskolai hallgatók vizsgákra készülésének ideje normális eloszlású valószínűségi változó. Ismerjük, hogy a Hallgatók általában 9 órát készülnek a vizsgájukra, 2 óra szórással. Mennyi annak a valószínűsége, hogy az egyik Hallgató
e. Legalább mennyit készül az a Hallgató a vizsgára, aki a vizsgára készülési idő szempontjából a Hallgatók felső 30 százalékába esik?
ezt hoyg kellene felírnom?
P( m-delta kisebb mint xi kisebb mint m + delta) = 0,3
így kell, vagy másképp?
Amit felírtál, az végülis jó, de szerintem nem így kell hozzálátni. Nem vagyok jó statisztikából, úgyhogy lehet, hogy nincs igazam, de szerintem a következő a megoldás:
Az eloszlás sűrűségfüggvényével közvetlenül nem könnyű számolni (csúnya exponenciális függvényt kellene integrálni), ezért kiszámították egy táblázatba a standard normál eloszlás sűrűségfüggvényének értékeit. Hogy ezt lehessen használni, a valószínűségi változót át kell alakítani standard normális eloszlásra. Ebben az esetben ez a z=(x-μ)/σ valószínűségi változó lesz ahol μ=9, σ=2.
A középső 30% azt jelenti, hogy a sűrűségfüggvény értéke az intervallum aljánál 0,35, a tetejénél pedig 0,65. Az ezekhez tartozó z értékeket meg kell keresni a táblázatban. A szimmetria miatt elég az egyiket, a táblázat nem is szokta mindkét oldalt tartalmazni. A 0,35-höz ha jól látom z=-0,385 tartozik, akkor a 0,65-höz pedig a z=+0,385 jut (az interneten kerestem egy táblázatot, abban nézem, a könyvedben is kell lennie).
Ezt az utőbbi z-t kell visszatranszfolmálni a hallgatók eloszlásába: x=z*σ+μ vagyis 0,385*2+9 = 9,77, tehát legfeljebb 9,77 órát tanulnak (és legalább 9-0,77=8,23-at).
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!