Fizika feladat, segítenél kérlek?


Adott az A test amely egy falhoz rugóval van rögzítve,a rugó nincs összenyomva nincs kinyújtva.Az A test tömege 5kg,a rugalmassági állandó 520 N/m, nű=0,5(a súrlódáshoz).A tárgyat jobbfele indítjuk v=3m/s sebességgel.

a) Mekkora lehet a rugó maximális megnyúlása?

b) Mekkora sebességgel érkezik vissza a B pontba?


2011. máj. 18. 16:55
 1/2 anonim ***** válasza:
Energiák alapján számolhatsz. A mozgási energia átalakul rugalmas energiává, ill. surlódási munkává.
2011. máj. 18. 17:52
 2/2 Tom Benko ***** válasza:

E_{kin}=W_{rug}+W_{s}

\frac{1}{2}mv^2=\frac{1}{2}D\Delta x^2+\mu mg\Delta x

Miután x_0=0 megfelelő rendszer választásával, ezért \Delta x^2=x^2 és \Delta x=x, így kapunk egy másodfokú egenletet. Megoldva x=\frac{-\mu mg\plusminus\sqrt{\mu^2m^2g^2+Dmv^2}}{D}. A megoldás x_1=0,25m, illetve x_2=-0,34m. Utóbbi nem értelmezhető, mert egyirányú a súrlódási erővel.

A második a B pont helyétől függ, ott x ismert, és v az ismeretlen, némileg egyszerűbb.

2011. aug. 12. 18:01