Nem megy a matek, tud/tudsz segíteni?


Egy adatsor öt számból áll, amelyből kettő elveszett, a maradék három: 3; 4; 7.

Tudjuk, hogy a módusz 4, és az adatok átlaga (számtani közepe) 6,5.


a) Mi a számsor hiányzó két adata? Válaszát indokolja!

b) Mennyi az adatok mediánja? Válaszát indokolja!

c) Számolja ki az adatok szórását!


Az alábbi feladatokat, hogy vezetjük le ill. számoljuk ki?

Valaki levezetné nekem, talán megérteném:-S


2011. máj. 18. 16:34
 1/3 haggyámán ***** válasza:

Módusz: a leggyakrabban előforduló elem. Mivel ez négy, ezért az egyik hiányzó elem is a négyes. Mivel már csak egy hiányzik, és tudjuk az átlagot, ezért azt ki tudjuk fejezni:


6,5= (3+4+4+7+x)/5

32,5= 3+4+4+7+x

32,5= 18+x

14,5= x


A két hiányzó szám: 4 és 14,5

Medián: csökkenő sorrendben a középső szám, ha két középső van, akkor a két középső szám átlaga.


3;4;4;7;14,5


Medián: 4

Bevallom, a szórás az nem jut eszembe hirtelen, de a wiki-n biztos megtalálható. :)

2011. máj. 18. 17:41
 2/3 bongolo ***** válasza:

A szórásnégyzet az adatok átlagtól való eltérése negyzetének az átlaga. Vagyis


s² = (Σ(xi - m)²)/n


ahol s² a szórásnégyzet, xi az i-edik minta értéke, m az átlag, n a minták száma. A szummázás természetesen 1-től n-ig megy.


A szórás pedig a szórásnégyzet négyzetgyöke.


Esetünkben:


s² = ( (3-6,5)²+(4-6,5)²+(4-6,5)²+(7-6,5)²+(14,5-6,5)² )/5

s² = (12.25 + 6.25 + 6.25 + 0.25 + 64)/5 = 89/5 = 17,8

s = 4,22

2011. máj. 19. 10:18
 3/3 A kérdező kommentje:
Nagyon szépen köszönöm!
2011. máj. 19. 14:24