Egy mozgó testet 10N nagyságú erő 5m hosszú úton lassít. Mennyi a testen végzett munka? Mennyivel változott a test mozgási energiáj? Milyen irányú az erő a mozgás irányához viszonyítva?2011. máj. 17. 23:09
1/2 anonim válasza:
W = F*s
F=10 N
s=5m
W= ?
10*5 = 50 J munkát végez.
2/2 bongolo válasza:
Néhány kiegészítés:
A mozgás irányában ható erő végez munkát. Tehát ha pl. egy szánkót vízszintes úton húzunk, de a kötél mondjuk 60 fokos szöget zár be a vízszintessel, akkor az erő függőleges komponense nem végez munkát (ha nem emelkedik fel a szánkó eleje), csak a vízszintes. (60 foknál ez azt jelenti, hogy az erőnek csak a fele végez munkát)
Ebben az esetben a teljes 10 N erő a mozgás irányába esik, csak éppen pont ellentétes azzal. Ilyenkor a végzett munkával csökken a test mozgási energiája.
Ha már tanultatok szögfüggvényeket, akkor W = F·s·cos α
Jelen esetben α = 180 fok, cos α = -1, tehát a végzett munka negatív.