Hogyan kell ezt megcsinálni? 1 példát adok, elmagyarázzátok?

Egy mozgó testet 10N nagyságú erő 5m hosszú úton lassít. Mennyi a testen végzett munka? Mennyivel változott a test mozgási energiáj? Milyen irányú az erő a mozgás irányához viszonyítva?
2011. máj. 17. 23:09
 1/2 anonim ***** válasza:

W = F*s


F=10 N

s=5m


W= ?


10*5 = 50 J munkát végez.

2011. máj. 17. 23:27
 2/2 bongolo ***** válasza:

Néhány kiegészítés:


A mozgás irányában ható erő végez munkát. Tehát ha pl. egy szánkót vízszintes úton húzunk, de a kötél mondjuk 60 fokos szöget zár be a vízszintessel, akkor az erő függőleges komponense nem végez munkát (ha nem emelkedik fel a szánkó eleje), csak a vízszintes. (60 foknál ez azt jelenti, hogy az erőnek csak a fele végez munkát)


Ebben az esetben a teljes 10 N erő a mozgás irányába esik, csak éppen pont ellentétes azzal. Ilyenkor a végzett munkával csökken a test mozgási energiája.


Ha már tanultatok szögfüggvényeket, akkor W = F·s·cos α

Jelen esetben α = 180 fok, cos α = -1, tehát a végzett munka negatív.

2011. máj. 18. 00:49