Dóra és Nóra kivágott egy egy 12cm X 16cm-es téglalapot. Dóra kör alapú henger, Nóra pedig négyzet alapú hasáb palástját készítette el belőle. Melyikük kaphatta a nagyobb térfogatú testet?2011. máj. 8. 15:40
1/1 anonim válasza:
Először viszgáljuk meg Dóra műveletét:
Kör alapú henger térfogata: V=Alapterület*Magasság
Alapterület= rnégyzet*pí
Két féle hengert készithetett:
1. Ha 12cm a magasság akkor a kör kerülete 16cm
Kör kerülete: K=2*r*pí azaz 16=2*3.1415*r r=2.5464cm
V1=20.37 köbcm =0.02köbm
2. Ha 16cm a magasság akkor a kör kerülete 12cm
Előzőek alapján: r=1.9098cm V2=11.4591köbcm(ha át kell váltani tedd meg)
Nóri művelete:
négyzet alapú hasáb térfogata: V=Alapterület*magasság
3. Ha 12cm a magasság akkor a négyzet kerülete 16cm
négyzet kerülete: K=4a Négyzet területe: anégyzet
a=4 -> T alap=16négyzetcm
V3=16négyzetcm*12cm=192köbcm
4. Ha 16cm a magasság...
V4=144köbcm
Ebből látszik, h bárhogyan hajtják össze Nóri-é mindig nagyobb térfogatú lesz mint Dóri-é.