Melyikük kaphatta a nagyobb térfogatú testet?

Dóra és Nóra kivágott egy egy 12cm X 16cm-es téglalapot. Dóra kör alapú henger, Nóra pedig négyzet alapú hasáb palástját készítette el belőle. Melyikük kaphatta a nagyobb térfogatú testet?
2011. máj. 8. 15:40
 1/1 anonim ***** válasza:

Először viszgáljuk meg Dóra műveletét:

Kör alapú henger térfogata: V=Alapterület*Magasság

Alapterület= rnégyzet*pí

Két féle hengert készithetett:

1. Ha 12cm a magasság akkor a kör kerülete 16cm

Kör kerülete: K=2*r*pí azaz 16=2*3.1415*r r=2.5464cm

V1=20.37 köbcm =0.02köbm

2. Ha 16cm a magasság akkor a kör kerülete 12cm

Előzőek alapján: r=1.9098cm V2=11.4591köbcm(ha át kell váltani tedd meg)


Nóri művelete:

négyzet alapú hasáb térfogata: V=Alapterület*magasság

3. Ha 12cm a magasság akkor a négyzet kerülete 16cm

négyzet kerülete: K=4a Négyzet területe: anégyzet

a=4 -> T alap=16négyzetcm

V3=16négyzetcm*12cm=192köbcm

4. Ha 16cm a magasság...

V4=144köbcm


Ebből látszik, h bárhogyan hajtják össze Nóri-é mindig nagyobb térfogatú lesz mint Dóri-é.

2011. máj. 8. 17:02