Egy szabályos háromszög magassága 15 cm. Milyen hosszú egy oldala?

Köszi, ha segítesz. Úgy tudom, hogy ezt Pithagorasz-tétellel kellene, de elakadtam, ennyi adatból egyáltalán ki lehet számolni? (az eredményt 3 jegy pontossággal kell megadni)
2011. máj. 4. 18:27
1 2
 1/11 anonim ***** válasza:
15 a négyzeten + x per kettő a négyzeten = x a négyzeten
2011. máj. 4. 18:31
 2/11 anonim ***** válasza:
egyébként a szabályos háromszög területe a négyzet * gyök 3 per négy
2011. máj. 4. 18:31
 3/11 Darcy01 ***** válasza:
Igen, úgy kell, ahogy az első írta. Az eredmény: 17,32050808
2011. máj. 4. 18:34
 4/11 anonim ***** válasza:

De kilehet ám!

[link]

Magasság 15cm ( C-B szakasz) derékszög 90fok, tanges - cotangessel (bármelyikkel) tg90fok = 15perx

Innen talán már menni fog, hisz ebből meglesz a 2. oldal ( C-A szakasz) és onnan pitagorasz tétellel a 3.

2011. máj. 4. 18:35
 5/11 Darcy01 ***** válasza:

A szabályos háromszög minden szöge 60 fok. Egy sin-us szögfüggvénnyel is ki lehet számolni:


sin60=15/x, ahol x az oldalhossz. Ebből szintén kijön, hogy x=17,32050808 cm.

2011. máj. 4. 18:46
 6/11 A kérdező kommentje:
köszönöm szépen a válaszokat, de ilyen statisztikai szögmegnevezéseket, még nem tanultunk, most a könnyebb változaton próbálok eligazodni, kisebb sikerrel..:(
2011. máj. 4. 18:48
 7/11 Darcy01 ***** válasza:

Az nem statisztika csak egy szögfüggvény:-) De akkor tényleg hagyd és próbáld az elsőt.


Rajzold le a háromszöget. Minden oldala, minden szöge egyenlő. Húzd meg a magasságvonalat. Ebből láthatod, hogy kaptál 2 db egyforma derékszögű háromszöget. Ezután már csak ezzel foglalkozz, nézd az egy felét. Az egyik befogója lesz a 15 cm, a másik befogója x/2, mert ugye a magasságvonal pont felezte az oldalt. Az átfogó szintén x. Innen már remélem fel tudod írni a tételt:-)

2011. máj. 4. 18:53
 8/11 A kérdező kommentje:

Nagyon szépen köszönöm a választ, kedves utolsó! :)

Mostmár kezdem érteni, csak le kellett rajzolnom, hogy lássam is.

Szerintem így kell, de nem biztos: 15^2+ x/2 = x^2

2011. máj. 4. 18:56
 9/11 Darcy01 ***** válasza:

Szívesen:-) Pont úgy ahogyan az első válaszoló írta.

Az x/2-őt is a négyzetre kell emelni.


15 a négyzeten + (x/2) a négyzeten = x a négyzeten.


Az ilyen feladatoknál szerintem kulcsfontosságú, hogy rajzolj egy kis ábrát magadnak. Úgy sokkal-sokkal könnyebb.

2011. máj. 4. 19:06
 10/11 A kérdező kommentje:

Kedves utolsó!

Ebben nem tudnál véletlenül segíteni?

Mekkora egy 8 cm sugarú körbe írható négyzet egy oldalának hossza?

köszi

2011. máj. 4. 20:13
1 2