Az egyenletrendszer:
lgx+lgy=3lg2
lg2lg3(x+y)=1
és az jött ki,hogy x=5 és y=3
2011. ápr. 22. 13:00
1/3 anonim válasza:
Egész egyszerűen megtudhatod, hogy jó-e: helyettesítsd be az értékeket és számold ki. Ha a két oldal megegyezik, a megoldás jó. :)
2/3 A kérdező kommentje:
nem jó, segíts légyszi
2011. ápr. 22. 19:49
3/3 anonim válasza:
Gondolom ez az lg2lg3(x+y) 2-es majd 3-as alapú logaritmus egymásba ágyazva, a többi lg meg 10-es alapú.
Ezek alapján oldom meg, ha nem így volt, akkor bocs, majd javíts ki.
I. lgx + lgy = 3*lg2
II. log2log3(x+y) = 1
I.
lg(x*y) = 3 * lg2
lg(x*y) / lg2 = 3
log2(x*y) = 3
x*y = 8
II.
log3(x+y) = 2
x+y = 9
x = 9-y
II. egyenletből x-et az I. egyenlet végébe helyettesítve:
(9-y)*y = 8
-y^2 + 9y - 8 = 0
y^2 - 9y + 8 = 0
Másodfokú egyenletet megoldva:
y(1) = 1 => x(1) = 8
y(2) = 8 => x(2) = 1
Ha ezeket visszahelyettesíted, akkor már kijön a dolog.