Jó ez az egyenletmegoldás?


Az egyenletrendszer:

lgx+lgy=3lg2

lg2lg3(x+y)=1


és az jött ki,hogy x=5 és y=3


2011. ápr. 22. 13:00
 1/3 anonim ***** válasza:
Egész egyszerűen megtudhatod, hogy jó-e: helyettesítsd be az értékeket és számold ki. Ha a két oldal megegyezik, a megoldás jó. :)
2011. ápr. 22. 13:08
 2/3 A kérdező kommentje:
nem jó, segíts légyszi
2011. ápr. 22. 19:49
 3/3 anonim ***** válasza:

Gondolom ez az lg2lg3(x+y) 2-es majd 3-as alapú logaritmus egymásba ágyazva, a többi lg meg 10-es alapú.

Ezek alapján oldom meg, ha nem így volt, akkor bocs, majd javíts ki.


I. lgx + lgy = 3*lg2

II. log2log3(x+y) = 1


I.

lg(x*y) = 3 * lg2

lg(x*y) / lg2 = 3

log2(x*y) = 3

x*y = 8


II.

log3(x+y) = 2

x+y = 9

x = 9-y


II. egyenletből x-et az I. egyenlet végébe helyettesítve:

(9-y)*y = 8

-y^2 + 9y - 8 = 0

y^2 - 9y + 8 = 0

Másodfokú egyenletet megoldva:

y(1) = 1 => x(1) = 8

y(2) = 8 => x(2) = 1


Ha ezeket visszahelyettesíted, akkor már kijön a dolog.

2011. ápr. 23. 07:07