Hogy tudnám megoldani ezt a márciusi KöMal feladatot?


Sziasztok,

a márciusi kömal C kategóriájában volt egy érdekes feladat, én alapvetően B-t csinálok, de ez érdekes, tudnátok benne segíteni, hogyan kéne megoldani?

Bizonyítsuk be, hogy minden derékszögű háromszög beírt körének sugara kisebb, mint a hosszabbik befogó háromtizede.


2011. ápr. 17. 17:34
1 2
 1/11 anonim ***** válasza:

nincs időm részletesen kiszámolni neked, de meg tudom mondani, hogy miként indulj el.


azt viszonylag könnyű belátni, hogy a (hosszabbik) befogóhoz képest a legnagyobb beírható kör akkor van, ha a két befogó egyenlő. ha nem egyenlőek, akkor a hosszabbikhoz képest már csak kisebb kör rajzolható.


azaz semmi más dolgod nincsen, mint megnézd mi az arány egyenlő szárú esetben, mert ennél az arány csak rosszabb lehet.

2011. ápr. 17. 18:28
 2/11 A kérdező kommentje:
Köszi, indulásnak tényleg jó, de nem akar kijönni, ha lesz időd esetleg megnéznéd nekem? :$
2011. ápr. 17. 19:31
 3/11 A kérdező kommentje:
Aránynak ilyen jött ki, h (-gyök2-2)/2
2011. ápr. 17. 19:32
 4/11 A kérdező kommentje:
vagy arra tudnál válaszolni, h egy egyenlő szárú derékszögű háromszögben a beírt és körülírt sugarakra milyen összefüggést lehet felírni?
2011. ápr. 17. 19:38
 5/11 anonim ***** válasza:

Az egyenlőszárú derékszögű háromszögben a körülírt és beírt sugár hányadosa

R/r = √2 + 1

A háromszög szára

b = R/√2

Ezt behelyettesítve

b/r = 2 + √2 > 3

2011. ápr. 17. 20:13
 6/11 anonim ***** válasza:

Bocs, hülyeséget írtam

R = b/√2

így jön ki a

b/r = 2 + √2 > 3

2011. ápr. 17. 20:31
 7/11 A kérdező kommentje:

Ok köszi, ez kijött most nekem is, de elbizonytalanodtam.

Az van, h b/r=2+gyök2 vagyis b/r=3.4142 a feladat pedig arra kér bizonyítást, h a b/r maximális értéke 10/3 azaz 3.333333.

2011. ápr. 17. 21:09
 8/11 anonim ***** válasza:

"h a b/r maximális értéke 10/3 azaz 3.333333."


nem. arra, hogy háromtizednél kisebb. szó sincs arról, hogy valaha is kellene annyinak lennie. tehát nem maximális.

2011. ápr. 17. 22:37
 9/11 anonim ***** válasza:
Nézd, itt van egy háromszög, amire a fenti állítás nem igaz, ergo a tétel sem igaz. Más következtetést nem tudok levonni az eddigi eredményekből.
2011. ápr. 17. 22:49
 10/11 anonim ***** válasza:

Állj a menet!

A feladat szerint

r < 3b/10


Kicsit átrendezve

10r < 3b

ill.

10/3 < b/r


Egyenlő szárú derékszögű háromszög esetén a b/r arány a legkisebb, és ez a számítás szerint 2 + √2 (3,41...), vagyis nagyobb, mint 10/3. Minden más esetben ennél nagyobb a b/r arány, vagyis a tétel igaz!

2011. ápr. 17. 23:08
1 2