Szeretnék segítséget kérni egy matek feladathoz? Megprobáltam megcsinálni, de egyszerűen nem megy?


Íme a feladat:

Gábor és Panka fagyizni mennek egy cukrászdába, ahol hatféle ízű fagylaltot lehet kapni. Azzal szórakoznak, hogy találomra választanak egymásnak ízeket.

a, Gábor a hatféle ízből csak négyet szeret. Mekkora a valószínüsége, hogy Panka olyan 3 gömbös fagylaltot választ neki, melyben legalul Gábor által kedvelt ízű gombóc van?

b, Számítsa ki annak a valószínüségét, hogy Gábor pontosan kétféle ízű fagylaltból választ Pankának 3 gömbös fagyit! ( Pankának sem mindegy a sorrend)


2011. ápr. 11. 23:18
 1/3 anonim válasza:

Nem vagyok matekos, úgyhogy ez nem a feladat megoldása.

Ne haragudj, hogy idepofátlankodok! :)


Csak szeretek számolni:


a, 140:64 (35:16)

b, 30:174 (10:58)

2011. ápr. 12. 01:02
 2/3 anonim ***** válasza:

Ami fontos, hogy számít a sorrend és "visszatevéses", azaz egy íz többször is szerepelhet.

Mindkét feladatnál az összes eset ugyanaz: Hányféleképpen lehet 6 ízből 3 gombócos fagyit csinálni. Ez 6*6*˛6 = 216 féleképpen lehet, hiszen mindhárom gombócnál 6 ízből lehet választani (ismétléses variáció).


a) Kedvező eset: legalul Gábor kedvence van, azaz ide csak 4 íz kerülhet, de a másik két gombóc lehet bármi, így 4*6*6 = 144 A valószínűség: 144/216 = 2/3


b)két egyforma íz két gombócnál 6 féleképpen lehetséges, hiszen ennyi íz van, a harmadik gombóc viszont más ízű kell hogy legyen, ezért ide csak 5 fajta íz kerülhet, tehát ez eddig 6*1*5 = 30 eset. Viszont a sorrend is számít, tehát 1,1,2 és 1,2,1 és 2,1,1 különböző eset, így ezeket még tetszőlegesen lehet permutálni, ezt háromféleképpen lehet, mint az fentebb látszik (ez ha "tudományosan" akarjuk megközelíteni ismétléses permutáció: 3!/(2!*1!) = 3). Így a kedvező esetek összesen 30*3 = 90

A valószínűség pedig 90/216 = 5/12

2011. ápr. 12. 09:54
 3/3 A kérdező kommentje:
Nagyon szépen köszönöm a segítségeteket!
2011. ápr. 12. 10:14