Hogy kell ezt a két matekfeladatot megoldani?


5/x+1 - 3/x+2 = 3/x²+3x+2


3/x² - 4x/x²-1 = 1/x-x²


Az elsőnél 0 és 9 a megoldás, valószínűleg másodfokú egyenletrendszerrel kell a végét megoldani, mivel azt tanultuk nemrég.

A másodiknál a megoldás pedig üres halmaz.


Előre is köszönöm a segítséget!


2011. márc. 28. 16:13
 1/8 anonim ***** válasza:

Ha az elsőnél minden a tört nevezőjében van, pl x+1, akkor behelyettesítve a 0-t:

bal oldal: 5-1,5 = 3,5

jobb oldal: 3/2 = 1,5

Ha pedig nem lenne az egész a nevezőben, akkor nem is lehetne a 0 értelmezve.


Mielőtt elkezdenék számolni

Biztos, hogy nem írtál el valamit?

2011. márc. 28. 16:45
 2/8 A kérdező kommentje:

Nem, biztos. De mi nem ilyen behelyetesitést csináltunk a suliban. Hanem felbontottuk a nevezőt, és közösre hoztuk. Pl.Az első nevezői: x+1, x+2, x²+2x+x+2= x*(x+2)+ 1*(x+2)= (x+2)*(x+1)

S akkor tudtommal közös nevezőre kell hozni, ami az (x+2)*(x+1)


Viszont miután közös nevezőre hoztam, és elkezdtem számolni, nekem -2 jött ki eredményként az elsőnél.

2011. márc. 28. 16:55
 3/8 anonim ***** válasza:
Nekem is az jött ki, hogy x = -2, és nincs megoldása a kikötés miatt.
2011. márc. 28. 17:24
 4/8 A kérdező kommentje:
És a másodiknál mi a közös nevező? Nekem azt nem sikerült megkapnom...
2011. márc. 28. 18:01
 5/8 A kérdező kommentje:
Léci segítsetek! Holnapra kell!
2011. márc. 28. 19:04
 6/8 anonim ***** válasza:

3/x² - 4x/x²-1 = 1/x-x²

x²-1 = (x-1)*(x+1); x-x² = -x*(x-1)

A közös nevező tehát x²*(x+1)(x-1)

2011. márc. 28. 20:25
 7/8 A kérdező kommentje:
x*(x-1) előtt van egy minusz jel. Tehát akkor a közös nevező nem úgy lesz, hogy -x²*(x+1)*(X-1)
2011. márc. 28. 21:04
 8/8 anonim ***** válasza:
az is lehetne, de a -t bárhova teheted, egyszerűbb, ha a tört elé kiviszed
2011. márc. 28. 21:06