lim tg5x/sin3x

x-->0


2011. márc. 23. 15:23
 1/4 anonim ***** válasza:

mivel ez 0/0 alakú lesz, használjuk a L'Hospital szabályt, azaz lederiváljuk külön külön a számlálót és a nevezőt

tg5x deriváltja: 5* 1/ctg^2x

sin3x deriváltja: 3* cos3x

lim(tg5x/sin3x) = lim (5*1/ctg5x / 3cos3x), ide már behelyettesíthetjük a 0-t, hiszen ctg0 = 1 és cos 0 = 1

tehán lim ... = 5*1/1 / 3*1 = 5/3

2011. márc. 23. 15:29
 2/4 A kérdező kommentje:
És abban az esetben ha L'Hospital-t nem szabad használunk?:)
2011. márc. 23. 15:33
 3/4 anonim ***** válasza:

Van két szépséghibája a dolognak:


"tg5x deriváltja: 5* 1/ctg^2x "


Nem, ez nem jó. tg5x deriváltja: 5/cos^2x


"ctg0 = 1 "


Nem, ez nem 1. ctg0= nincs értelmezve.


Viszont 5/cos^2x =1, mivel cos 0°=1.


Így a végeredmény valóban 5/3

2011. márc. 23. 16:45
 4/4 anonim ***** válasza:

Meg lehet oldani L'Hospital nélkül is pl. a következőképp.


tg5x-et felírod ógy hogy sin5x/cos5x, és ez van még elosztva sin3x-el.

Így egy emeletes törtet kapunk, amit úgy lehet átalakítani hogy:


(1/cos5x)*(sin5x/sin3x). Innentől kezdve sin(bx)/bx alakra hozzuk:


(1/cos5x)*(sin5x/sin3x)=((1/cos5x)*(sin5x/5x)/(sin3x/3x))*(5/3)=1*1*5/3


Tehát 5/3 a végeredmény.

2011. márc. 24. 14:23