Matekházi szöveges feladat? (a kérdés lent)

Zsolti,Dóri és a kis Benji testvérek. Egy hétvégén együtt mentek Földvárra. Édesapjuktól kértek, s kaptak költőpénzt. Dóri kapta a költőpénz kétötöd részét, Zsolti a maradék háromnegyedét, Benji pedig a maradék 1350Ft-ot. Hány forintot kaptak összesen? Hány forintot kapott Dóri és Zsolti külön-külön? (nem a végeredményre vagyok kíváncsi hanem hogy az hogy jött ki? A végeredmény: 9000Ft összesen Dóri 3600Ft-ot Zsolti 4050Ft-ot kapott)
2011. márc. 21. 16:46
 1/1 anonim ***** válasza:

X-et tekintjük az összes pénznek [a szám és az X közé nem fogom állandóan kitenni a szorzás jelet]:

2/5X+3/5X*3/4+1350Ft=X

8/20X+9/20X+1350Ft=X

17/20X+1350Ft=X

1350Ft=3/20X

9000Ft=X

Egyenletbe behelyettesítve:

Dóri a költőpénz 2/5 részét kapta, vagyis 2/5X=2/5*9000Ft=3600Ft

Zsolti a maradék 3/4 részét, vagyis maradt 3/5X és ennek a 3/4 része--->3/5X*3/4=3/5*9000Ft*3/4=4050Ft

Benji meg kapott 1350 Ft-ot

Ellenőrzés: 3600Ft+4050Ft+1350Ft=9000Ft

2011. márc. 21. 18:14