Egy matek feladatról lenni szó. Segítség?


Egy kft. 15 millióFt-os beszerzési áron gépet vásárol 2001.jan.1.-jén.Melyiik évtől kezdve esika gép értéke a beszerzési érték háromötöde alá,ha

a) évente 300 ezer Ft vagy

b) évente 25%os értékcsökkenést könyvelnek el?


Ha tudjátok légyszi ne csak a megoldást írjátok le hanem fejtsétek ki az a) és a b) feladatrészt.

Nagyon köszönöm.


2011. márc. 20. 21:36
 1/4 anonim ***** válasza:
b,
2011. márc. 20. 21:49
 2/4 anonim ***** válasza:

15 millió 3/5 része, vagyis 60%-a : 9 millió.


a) évente 300 ezret, azaz 0,3 milliót csökken:

6 milliót kell csökkenjen, tehát 20 év alatt


b) 25% ÉCS

1.év : 3,75 millió minusz, marad 11,25 millió

2.év : 2,8125 millió minusz, marad 8,4375


Tehát a 2. év után 9 millió alá ment a gép értéke.

2011. márc. 20. 21:50
 3/4 anonim ***** válasza:

Beszerzési ár 3/5-e: 9 millió

a) számtani sorozat

a1 = 15 millió

d = -300 ezer

(Könnyebb úgy számolni, hogy 150 és -3, úgyhogy így egyszerűsítenék.)

an = 90

an = (n-1) * d + a1

90 = (n-1) * (-3) + 150

-60 = (n-1) * (-3)

n-1 = 20

n = 21

n = 20 esetén pontosan a beszerzési értékre csökken.


b) számtani sorozat

a1 = 150

q = 0,75

an = 90

an = a1 * q^(n-1)

90 = 150 * 0,75^(n-1)

0,75^(n-1) = 0,6

log_0,75 (0,75^(n-1)) = log_0,75 (0,6)

n-1 = 1,77566

n = 3 év után lesz... ezzel csak az a bajom, hogy n=2-re már 90 alatti lesz az érték, úgyhogy valami hiba van ebben a gondolatmenetben. Úgyhogy szerintem jobban jársz, ha úgy nézed, mi van az első év után, mi a második után, stb. (illetve nem is stb. mert elvileg most tovább nem kell menned :))

2011. márc. 20. 22:00
 4/4 A kérdező kommentje:
KÖSZÖNÖM!!!
2011. márc. 20. 22:06