NEM VAGYOK JÓ GEOMETRIÁBÓL SEGITSÉG?

1) Kiszámítani a szabályos 4oldaú gúla térfogatát ha az alap átlója 4cm, és az oldalt az alappal 45fokos szögben zárja.2) A henger tengelymetszetének átlója az alaplap sikján α szöget zár be. Kiszámitanni a henger térfogatát, ha a tengelymetszet terólete P?
2011. márc. 17. 18:13
 1/2 DudoloPocok ***** válasza:

1) Kiszámítani a szabályos 4oldaú gúla térfogatát ha az alap átlója 4cm, és az oldalt az alappal 45fokos szögben zárja.


a szabályos itt négyzetest jelent -remélem


az alaplap négyzet, melynek az átlója 4 a négyzet oldalai


16=a^2+a^2 -ból


a=2*√2


a gúla magassága m ( a csúcson átmenő alapra merőleges síkkal elvágva és oldalnézetben ) - az alapél fele a gúla magassága éa a gúla oldala derékszögű és egyenlő szárú háromszöget alkot mert van 2 45 fokos szöge, igy a magasság azonos az alapél felével -rajzold le és egyértelmű !) : √2


térfogat= a*a*m/3=8*√2/3

2011. márc. 17. 21:37
 2/2 DudoloPocok ***** válasza:

2) A henger tengelymetszetének átlója az alaplap sikján α szöget zár be. Kiszámitanni a henger térfogatát, ha a tengelymetszet terólete P?


A tengelymetszet egy téglalap aminek oldalai d és m; m a henger magassága d az átmérője

Az kapott téglalap átlója d-vel α szöget zár be, azaz tg α=m/d


P=d*m=d*d*tgα azaz d=√(P/tgα)


A henger térfogata= (d/2)^2*m=d^2*d*tgα/4=(√(P/tgα))^3*tgα/4=P*√(P/tgα)/4

2011. márc. 17. 21:50