5 m hosszú merev rudat a 2 végénél alátámasztottunk úgy, hogy vízszintes helyzetbe vannak. Az egyik végétől 2 méterre 120kg tömegű terhet akasztunk rá. A rúd súlyát hanyagoljuk el. mekkora erővel hatnak az alátámasztások a rúdra?2011. márc. 15. 16:53
1/5 anonim válasza:
Össz erő: 1200N, ennyi a súlya, az egyiktől 2m-re a másiktól 3m-re van, így ilyen arányban oszlik ketté, tehát 1200:5=240*3=720N a másikra 1200-720=480N de nem biztos.
2/5 anonim válasza:
Józan paraszti ésszel kell kiszámolni. A ráakasztott súly a két alátámasztáson megoszlik az erőkarokkal fordított arányban. (Kisebb erőkarhoz nagyobb erő tartozik)
3/5 anonim válasza:
Fú gyerekek engem nagyon kikészítenek ezek a feladatok... Csoda hogy átmentem anno fizikából :D
4/5 anonim válasza:
Csak a teljesség kedvéért.
Ez egy statikai alapfeladat: koncentrált erővel terhelt kéttámaszú tartó.
Az ilyen feladatokra érvényes, hogy a tartóra ható erők és nyomatékok algebrai összege nulla.
Képlettel
ΣF = 0
ΣM = 0
5/5 anonim válasza:
Ha már a teljesség kedvénél tartunk, akkor mondjuk meg azt is, hogy az erők vektori eredője 0.
Azaz külön ΣF(x)=0 és ΣF(y)=0