9. osztályos fizika! Segítenél kérlek, zöld kézért cserébe?

Egy 6 tonna tömegű teherautó 72 km/h sebességgel halad. Hirtelen erősen fékez, ezért megcsúsznak a megállított kerekei. Mekkora a fékútja, ha a csúszási súrlódási együttható 0,4? Az autó blokkolás nélküli fékútja 40m. Mekkora a tapadási súrlódási együttható?
2011. márc. 7. 16:40
 1/8 anonim válasza:
Jézus . Kérdezd a Tanárodat. :))
2011. márc. 7. 16:48
 2/8 anonim ***** válasza:
négyjegyű függvénytáblában szerintem találsz rá képletet.
2011. márc. 7. 16:50
 3/8 A kérdező kommentje:
Csak a probléma az, hogy a 4jegyűm a suliban van... :S
2011. márc. 7. 16:55
 4/8 anonim ***** válasza:

Akkor itt van ez, talán érthetőbb is így.


[link]

2011. márc. 7. 16:58
 5/8 anonim ***** válasza:
100%

v0=72 km/h (20m/sec)

us=0,4

Sb=40m

m=6t

-----

Scs=?

ut=?


Legegyszerűbb talán a munkatételt alkalmazni:

A test mozgási energiája súrlódási munkává alakul;


(1/2)m*v0^2=us*m*g*Scs


Ebből:


Scs=v0^2/2us*g=20*20/20*0,4.

20-szal egyszerűsítűnk, így


Scs=50m

----------

---------


Az előző összefüggésből kifejezzűk u -t, csak most ut-t írunk a helyébe (tapadás):


ut=v0^2/2*Sb*g=20*20/2*40*10.


20-szal egyszerűsítűnk:


ut=0,5.

-------------

-------------

2011. márc. 7. 17:15
 6/8 anonim ***** válasza:
100%

A feladat megoldható dinamikailag is. (Az előbbi megoldás az energetikai megoldás volt)


Newton II. törvényét kell alkalmazni:


ΣF=m*a


us*m*g=m*a


Ebből: a= us*g


Továbbá ismerünk két összefüggést:


(1) Scs=(a/2)*(dt)^2

(2) a=dv/dt=v0/dt

---------------------

dt kiküszöbölésével kapjuk hogy;


v0^2=2*Scs*a, Ebből:


Scs=v0^2/2us*g, az előző megoldással megegyezik, tehát:


Scs=50m.

----------

----------


Tapadás esetén ugyanez a módszer, csak us helyett ut-írunk, Scs helyett pedig Sb-t.


Így: ut=v0^2/2*Sb*g, megegyezik az előző megoldással:


ut=0,5

-------

--------

2011. márc. 7. 17:21
 7/8 A kérdező kommentje:

Villanykörte!

Isten tartsa meg jó szokásod, köszönöm :)

2011. márc. 7. 17:48
 8/8 A kérdező kommentje:

És természetesen ment a zöld kéz, ahogy megígértem :)

Mindkét válaszodra.

2011. márc. 7. 17:50