Valószínűség számítás 1. Petinek 2 testvére születik. Mi a valószínűsége, h nem mindkettő fiú, ha tudjuk, h nem mindkettő lány?


2.Véletlenszerűen kiválasztunk 2 számot a (0,1) intervallumból,mi a valószínűsége,h a négyzetösszegük nagyobb,mint 1?


Köszi a segítséget!!!


2011. márc. 7. 12:58
 1/7 anonim ***** válasza:

Én csak azért írok,mert én is most gyakorolom a valszínűségszámítást!Bocs,ha nem ez a jó megoldás,csak érdekelt,és gondolkozom rajta!

Szerintem az első kérdésből az derül ki,hogy lesz egy fiú meg egy lány testvére is.Az 50%?

A második kérdésnél szerintem 0 a valószínűsége,mert 1-nek a négyzete 1. Ami 1-nél kisebb szám,annak a négyzete is 1 alatt lesz,nem?

2011. márc. 7. 14:06
 2/7 anonim ***** válasza:
Vagyis az elsőnél 100%?
2011. márc. 7. 14:07
 3/7 anonim ***** válasza:

Nem értek egyet, az első válaszolóval.

Első feladat:

Ha nem mindkettő lány, akkor 3 eset van: ff,fl,lf. Ebből a valószínűség 2/3.

Ha egy kicsit tudományosabban szeretnéd megoldani, akkor itt a feltételes valószínűséget kell használni, aminek képlete: P(A|B) = P(AB)/P(B)

P(AB): Ez a két feltétel együttes teljesülésének valószínűsége, azaz hogy nem mindkettő lány, és nem mindkettő fiú, ennek valószínűsége 2/4 = 1/2, hiszen a 4 lehetőségbőé(ff,fl,lf,ll) 2 jó(fl,lf)

P(B): Annak a valószínűsége, hogy nem mindkettő lány: 3/4.

Azaz p(A|B) = 0,5 / (3/4) = 2/3


A 2. kérdésre pedig van megoldás, hiszen a két szám négyzetösszege kell, ami lehet nagyobb, mint 1 ezen még gondolkodom

2011. márc. 7. 14:26
 4/7 anonim ***** válasza:

Ismét itt :)

Sajnos régen volt a valszám, de a következő geometriai megoldás jutott eszembe.

Legyen a két szám x és y. ekkor a kérdés: x^2+y^2 >= 1 ahol x, és y a (0,1) intervallumban van.

Én azt nézném, hogy mi kisebb, vagy egyenlő mint 1, és ezt kivonnám az összes esetből.

x^2+y^2 <= 1 Koordinátarendszerben elképzelve egy 0 középpontú egység sugarú kör. Mivel csak a (0,1) intervallumot kell nézni x-et és y-t, ez egy negyedkör területe lesz, ezek azok a számok amelyeknek a négyeztösszege kisebb, vagy egyenlő mint 1. A negyed kör területe pi/4.

Az összes eset pedig ugyanebben a geometriai szemléletben egy egység oldalú négyzet, aminek a területe 1.

Így a megoldás: P = 1-(pi/4) ami kb. 0.2146

2011. márc. 7. 14:44
 5/7 anonim ***** válasza:
Bocsánat, elírtam: x^2+y^2 > 1 természetesen, hiszen ennek ellentéte a <=, és nagyobb mint 1 van a feladatban is.
2011. márc. 7. 14:45
 6/7 A kérdező kommentje:
Nagyon szépen köszönöm!!!!
2011. márc. 7. 14:53
 7/7 anonim válasza:
az első feladatnál tudni kéne, hogy peti szülei heterozigóta dominánsak vagy recesszívek e, vagy hogy intermedier e az öröklődés!
2011. márc. 7. 19:12