Kata, piri és juli a nyári táborozás során összesen 222fényképet készített. Kata és piri képei számának aránya,8:5, piri és juli képeinek aránya 3:7. Melyik lány hány fényképet készített a táborozás során?

2011. febr. 22. 14:58
 1/5 anonim válasza:
.
2011. febr. 22. 15:05
 2/5 anonim válasza:

Gondolom tört-fénykép nem ér, csak egész. Ez esetben viszont nincs megoldás.


biztos, hogy jók a számok?

2011. febr. 22. 15:07
 3/5 anonim ***** válasza:

Kata 8x képet csinált, Piri 5x képet. Juli képeinek számát úgy tudjuk felírni a 3:7-ből, hogy beszorozzuk 5/3-al, hogy itt is 5 rész legyen Pirinek, tehát az arány 5: 35/3, azaz Juli 35/3*x képet készített.

Így jön ki az egyenlet:

8x+5x+35/3*x = 222 /*3

24x+15x+35x = 666 /öv.

74x = 666 //74

x = 9

Visszahelyettesítve Kati 9*8 = 72 képet készített, Piri 9*5 = 45 képet készített, Juli 9*35/3 = 105 képet készített.

(ellenőrzésnek: 105+72+45 = 222 és az arányok:

105/45 = 7 / 3

72/45 = 8 / 5)


Remélem nem gépeltem el semmit :)

2011. febr. 22. 15:24
 4/5 anonim ***** válasza:

Picit másképp


A feladat szerint a 3 egyenlet

K + P + J = 222

K/P = 8/5

P/J = 3/7


Közös nevezőre hozva, rendezve

K + P + J = 222

5K - 8P = 0

7P - 3J =0


Az első 3-al szorozva

3K + 3P + 3J = 666

5K - 8P = 0

7P - 3J =0


Az első és 3-ik összege, második marad

3K + 10P = 666

5K - 8P = 0


Az első 5-szöröséből kivonva a második 3-szorosát

74P = 3330

P = 45

======

7P - 3J =0

J = 105

======

5K - 8P = 0

K = 72

=====

2011. febr. 22. 18:47
 5/5 A kérdező kommentje:

‎8:5 és 3:7 abból az 5 és a 3 ugyan az az ember és így az 5ből hármat kell csinálni azaz 5ször3 osztva5 és ezt meg kell csinálni a 8-cal is az lesz 4.8 azaz: 4.8:3:7 össze kell ezeket adni az 14.8.222t el kell osztani 14.8-cal az 15 lesz ezért 4.8x15=72 és az kata,3x15=45 és az piri , és 7x15 az 105 és az juli

már megvan köszi =)

2011. febr. 24. 15:45