Exponenciálisnál jó ez a megoldási mód? Vagy csak véletlenül jött ki a helyes eredmény két példánál is?


A harmadiknál nem jön ki az eredmény, miért?


[link]


2011. márc. 2. 16:50
1 2
 1/11 anonim ***** válasza:
ööööö... ennek semmi alapja nincs matematikailag. Sztem véletlen volt az első 2. meg tudod oldani rendesen, ugye?
2011. márc. 2. 16:59
 2/11 A kérdező kommentje:

Attól tartok nem :(

De nem az a lényege, hogy közös legyen az összes alap?

2011. márc. 2. 17:14
 3/11 anonim ***** válasza:

Először is szét kell bontani, pl a 3^(x+1)=3^x *3

aztán leosztasz mondjuk 3^x-nel és jobb oldalra teszed a konstansokat.

(2/3)^x=27/8


innen meg lehet logaritmussal, ha bonyolult fejben és ha már tanultad.

de most egyszerű: 27/8=(3/2)^3=(2/3)^(-3)


mivel az exponenciális fv szigorúan monoton

x=-3

és kész :)

2011. márc. 2. 17:29
 4/11 A kérdező kommentje:

Ő


akkor valahogy így?



2^4 * 2^x/3 = 3^2 * 3^x*3 ?

2011. márc. 2. 17:43
 5/11 anonim ***** válasza:

Igen, annyi, h 1 helyen véletlen 3-ast írtál 2-es helyett.

2^4 * 2^x/2 = 3^2 * 3^x*3

2011. márc. 2. 17:49
 6/11 A kérdező kommentje:

Aztán


2^4 * 2^-2x = 3^2 * 3^3x lesz?


Ezután hogyan tovább ha ez lesz egyáltalán?

2011. márc. 2. 17:58
 7/11 anonim ***** válasza:

ööö nem.

2^4 * 2^x/2 = 3^2 * 3^x*3 -eddig megvolt.


a konstansokkal elvégezzük a műveleteket (pl 16/2)


2^3 * 2^x = 3^3 * 3^x a hatványozás azonosságai alapján (pl 3^2*3^1=3^3)


leosztunk mondjuk 3^x-szel és 2^3-mal


(2^x)/(3^x)=(3^3)/(2^3)


szintén hatványozás azonosságai alapján:


(2/3)^x=(3/2)^3


(2/3)^x=(2/3)^-3


x=-3

2011. márc. 2. 18:16
 8/11 A kérdező kommentje:

Köszi szépen!


Nem tudsz valamilyen gyakorlóanyagot, vagy kész példagyüjteményt amiben az exponenciális típusfeladatokat lehetne gyakorolni, de úgy, hogy levezetett megoldás is van?


Attól tartok nem ismerem fel mikor mit kell csinálni.

2011. márc. 2. 18:22
 9/11 anonim ***** válasza:

nem, bocsi.

rég tanultam ilyeneket :)

2011. márc. 2. 18:36
 10/11 anonim ***** válasza:

Nem feltétlen szükséges egész számú alapra hozni az egyenletet

Pl.: a 986 számú példa


25*2^x = 8*5^(x - 1)

A jobb oldalt átalakítva

25*2^x = 8*5^x/5

Mindkét oldalt 5-tel szorozva

125*2^x = 8*5^x

125/8 = 5^x/2^x

(5/2)^3 = (5/2)^x

3 = x

======


Ugyanígy lehet eljárni a 985-ös példánál is, ahol az utolsó állapot

(2/3)^2 = (2/3)^x

így

x = 2

======

2011. márc. 2. 18:38
1 2