Kezdőoldal » Közoktatás, tanfolyamok » Házifeladat kérdések » Hogy lehet összehasonlítani...

Hogy lehet összehasonlítani Hölderlin- Az élet felén 3 féle fordítását?

Figyelt kérdés
(Képes Géza, Szabó Lőrinc, Keresztury Dezső fordítása)
2011. márc. 2. 11:45
 1/4 anonim ***** válasza:
Hát első lépésként elolvasod mind a hármat.
2011. márc. 2. 13:45
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/4 A kérdező kommentje:
igen már elolvastam, mivel csak 6 versszak:)
2011. márc. 2. 18:27
 3/4 anonim ***** válasza:

Király. Akkor megnézed hogy ugyanazt a szakaszt melyik fordító milyen költői képekkel adja vissza. Például szerintem érdekes, hogy az első ige (s ezzel a hangsúly) a három fordítónál az 1. a 2. és a 3. sorba kerül. Hogy a sorhosszok mennyire másak, azaz melyik tömörebb, vajon melyikre hasonlít a legjobban az eredeti... Vagy például hogyan köti össze a nagyon markáns szent és józan szavakat háromféle képpen és három értelmezésben a három fordító. Vagy miért kerülhet zászló a szélkakas helyébe az egyik esetben, amikor az egy egész más szimbolikát hordoz. A part omlik és hajlik (kettő helyen az egyik, egy helyen a másik), vajon ennek az adott fordítás adott részére mi a jelentősége. Ha van. Magas/mély hangrend aránya eltér-e, azonos-e. Mennyiben más ha a tél aktívan jön, vagy passzívan "lesz", van-e jelentősége? Miben hasonlít a három vers?


Millió dolgot lehet észrevenni, ha odafogyel az ember. Direkt nem rendszerezve meg sorban írtam le, csak ömlesztve. Válogass, rendszerezz, találj még.


Érdemes hozzá elolvasni az eredetot, még ha nem is tudsz németül, de a szótagszámot le tudod számolni pl.

2011. márc. 2. 21:42
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/4 A kérdező kommentje:
köszönöm, majd válogatok:D
2011. márc. 4. 13:43

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!