Exponenciális egyenlet.


4^2*3^x=9*2^x


Elvileg a megoldásnak 2 kellene lennie, a wolframalpha szerint 1,4192 Nekem meg állandóan -3 jön ki.

vagy 7. Mit rontok el? Zöld könyvben a 985 ös példa.


Köszönöm ha segítesz!


2011. márc. 1. 09:43
 1/4 A kérdező kommentje:

Amint látom, elírtam a példát


helyesen:


4^2*3^x=9*2^2x


Megpróbálom még kiszámolni, talán ez volt a hiba ;)

2011. márc. 1. 09:47
 2/4 anonim ***** válasza:
Így kijön a 2. (3/4)^x=9/16=(3/4)^2
2011. márc. 1. 12:29
 3/4 anonim ***** válasza:

Bocs, hogy x helyett 'a'-t írok, ez van a készletben.


4² * 3ª = 9 * 2²ª

4² * 3ª = 3² * 4ª

(4/3)² = (4/3)ª

Ha az alapok egyenlők, a kitevők is egyenlők

a = 2

====

2011. márc. 1. 12:36
 4/4 anonim ***** válasza:
Wolframalpha szerint is 2 jön ki. Ami neked kijött, az gyök2, első ránézésre pont a 2-es szorzó hiánya volt ennek az oka.
2011. márc. 1. 15:25