Egy téglalap alakú kert területe 432 m^2, amelyen keresztül egy utat építenek. Az út egyik széle, az átló mentén 30 m hosszú. A megmaradt két rész aránya9/4. Milyen széles az út?

2011. febr. 28. 14:25
 1/2 DudoloPocok ***** válasza:

A kert felének a területe 432/2=216 m2


A másik feléből x m2 maradt ( lejön az út területe )


232/x=9/4 innen x=96 m2


az út másik széle és a téglalap oldalai, valamint az átló és a téglalap oldalai hasonló 3szöget alkotnak


3 szög területe : a*m/2 az átló és a téglalap oldalai által alkotott 3 szögre 216=30*m/2 innen m=14,4


az út másik fele és a téglalap által alkotott 3 szögre

T=96=30*x*m*x/2 x-ed részre csökkennek az oldalak (hasonló háromszög esetében ha egy oldalt felére csökkentek, minden oldal arányosan a felére csökken )


96=30*x*m*x/2

x=2/3


innen a kisebb 3 szög magassága =14,4*2/3=9,6


az út szélessége a két magasság különbsége : 14,4-9,6=4,8 m széles az út

2011. febr. 28. 16:41
 2/2 A kérdező kommentje:
köszönöm.
2011. febr. 28. 16:59