Milyen számokat írhatunk x és y helyet?

Milyen számokat írhatunk x és y helyet hogy ha a kapott szám 36-tal osztható legyen 13x24y
2011. febr. 27. 20:01
 1/1 DudoloPocok ***** válasza:

Azok a számok oszthatók 36-tal, amelyek 4-gyel és 9-cel is oszthatóak.

Azok a számok oszthatók 4-gyel, amelyeknek az utolsó két számjegyéből képzett kétjegyű szám is osztható 4-gyel.

Azok a számok oszthatók 9-cel, amelyeknek számjegyeinek összege is osztható 9-cel.


13x24y


a 4-el oszthatósági feltétel miatt y=0,4,8


szám : 13x242, ill 13x248


felírható : 13*10000+x*1000+240, ill 13*10000+x*1000+248


a, 13*10000+x*1000+240=130240+1000x= 14471*9+111*9*x+ x+1


x+1 akkor osztható kilenccel, ha x=8


a szám :138240

b, 13*10000+x*1000+244=130244+1000x=14471*9+111*9*x+ x+5


x+5 akkor osztható 9-el, ha x=4


a szám :134244


c, 13*10000+x*1000+248=130248+1000x=14472*9+111*9*x+ +x


azaz x=9 vagy 0 130248, és 139248


a számok


138240

134244

130248

139248

2011. febr. 27. 21:12