Milyen számokat írhatunk x és y helyet hogy ha a kapott szám 36-tal osztható legyen 13x24y2011. febr. 27. 20:01
1/1 DudoloPocok válasza:
Azok a számok oszthatók 36-tal, amelyek 4-gyel és 9-cel is oszthatóak.
Azok a számok oszthatók 4-gyel, amelyeknek az utolsó két számjegyéből képzett kétjegyű szám is osztható 4-gyel.
Azok a számok oszthatók 9-cel, amelyeknek számjegyeinek összege is osztható 9-cel.
13x24y
a 4-el oszthatósági feltétel miatt y=0,4,8
szám : 13x242, ill 13x248
felírható : 13*10000+x*1000+240, ill 13*10000+x*1000+248
a, 13*10000+x*1000+240=130240+1000x= 14471*9+111*9*x+ x+1
x+1 akkor osztható kilenccel, ha x=8
a szám :138240
b, 13*10000+x*1000+244=130244+1000x=14471*9+111*9*x+ x+5
x+5 akkor osztható 9-el, ha x=4
a szám :134244
c, 13*10000+x*1000+248=130248+1000x=14472*9+111*9*x+ +x
azaz x=9 vagy 0 130248, és 139248
a számok
138240
134244
130248
139248