Egy feladatot kellene megoldanom. Segítene valaki?


Már próbáltam, de nem jött ki egész szám....


Az öreg juhász gondban van.Valahogy nem stimmel neki a számolás:

Tegnap az egyik vevő megvásárolt 16 bárányt, a másik vevőnek eladta a maradék egy ötöd részét.

Így éppen 32 báránya maradt.

Hány bárányból állt az öreg juhász nyája eredetileg?


2011. febr. 26. 18:09
 1/8 anonim válasza:
0%
176?
2011. febr. 26. 18:23
 2/8 anonim válasza:
0%

huuuuu.. nemértem..

aztse h eddig jó-e?

mert úgy írtam, hogy


x-16-1 = 32 /+16

_

5


x-1 = 48

_

5


és innen nem tudok tovább haladni, mert nemtudom, hogy mennyinek vegyem az 1 ötöd részét..

2011. febr. 26. 18:41
 3/8 anonim válasza:
0%

x-16-1 =32 /+16

. _

. 5



x-1 =48

. _

. 5

2011. febr. 26. 18:42
 4/8 anonim válasza:
0%
ahj, nem bírja leirni rendesen XDXDXD
2011. febr. 26. 18:43
 5/8 anonim ***** válasza:

Az első vevő után maradt báránymennyiséget nevezzük el x-nek. Ha egyötöd részét adta el, akkor a fennmaradó négyötöd része lesz a 32 darab.

Tehát 4/5*x=32

Innen x=40.

Összesen x+16 báránya volt, behelyettesítve 56 bárány.

2011. febr. 26. 18:47
 6/8 anonim ***** válasza:

Ha a nyáj létszámát vesszük ismeretlennek (x)

Először eladott

16

bárányt. Ekkor maradt (x - 16),

eladta ennek az ötödét

(x - 16)/5

és még maradt

32

Ezeknek az összege egyenlő a nyáj létszámával.

Képlettel

16 + (x - 16)/5 + 32 = x

Mindkét oldalt beszorozva 5-tel, összevonva, rendezve

224 = 4x

x = 56

=====

2011. febr. 26. 23:26
 7/8 anonim ***** válasza:

Miért kell ötször leírni ugyanazt? Miért kell a jó választ túlragozni?

És aki annyit konyít a matekhoz, mint egy csiga, az minek ír?

2011. febr. 27. 12:04
 8/8 anonim válasza:

32 bárány = 4 ötöd.

1 ötöd = 32:4= 8

5 ötöd = 40

40+16=56

A nyájban 56 bárány volt.


Ellenőrzés: 56 - 16 = 40.

40:5 = 8

1 ötöd = 8

2011. febr. 27. 18:04