Hogyan tudom megoldani ezt a feladatot?


Egy 26fős osztályban háromféle sportot űznek a diákok:15-en atlétizálnak,14-en birkóznak, és 12-en cselgáncsoznak. Azok száma, akik két sportot űznek háromszor annyi, mint azok száma, akik mindhárom sportot űzik. A, hányan vannak, akik csak egy sportot űznek?

(Minden tanuló sportol vmit. )

Előre is nagyon köszönöm,azoknak,akik közelebb visznek a megoldáshoz!!:)


2011. febr. 23. 22:12
 1/3 anonim ***** válasza:
Venn diagrammal.
2011. febr. 23. 22:28
 2/3 anonim ***** válasza:

Rajzolj egy "háromkörös" Venn-diagrammot, középre írj x-et, két-két kör metszetébe írj rendre p-t, q-t r-t, a körök "önálló" részébe pedig a-t, b-t és c-t (persze más betűket is használhatsz). (Én úgy rajzoltam fel, hogy 'a' és 'b' metszetében van a q, 'b' és 'c' metszetében az r és 'a' és 'c' metszetében a p, ezek alapján írtam fel az egyenleteket is.)

A következőket tudjuk:

p+q+r=3x

x+a+p+q=15

x+b+q+r=14

x+c+p+r=12

a+b+c+p+q+r+x=26

Add össze a 2., 3., 4. egyenletet:

3x+a+b+c+2p+2q+2r=41

Vond ki belőle az 5. egyenletet:

2x+p+q+r=15

Helyettesítsd be az első egyenletet:

5x=15

x=3

Innen p+q+r=9

A negyedik egyenletbe visszaírva azt kapjuk, hogy:

a+b+c=14 (és ez volt a kérdés).

2011. febr. 23. 22:29
 3/3 anonim ***** válasza:
Bocsánat, az ötödik egyenletbe kell visszaírni az x=3-at és a p+q+r=9-et.
2011. febr. 23. 23:03