Matematikai alapok. Hogyan bontsunk fel egy zárójelet? Hogyan fejezünk ki egy egyenletből egy értéket? Mi az a kiemelés? Egyszerűsítés.

Nagyon szépen köszönöm,ha valaki ezeket el tudná magyarázni nekem. Sajnos iskolába nem nagyon jártam,a munka fontosabb volt,viszont most szeretnék érettségizni,de ehhez előbb fel kell készüljek.
2009. febr. 14. 14:33
 1/4 anonim ***** válasza:

Zárójelet belülről: megkeresed azt, aminek a párja is ott van, és először ezt számolod ki.


Egyenletből ugye az ismeretlent akarod az egyik oldalra vinni - az összes többit a másikra. Ehhez az egész egyenletet lehet szorozni, osztani, hozzáadni vagy kivonni belőle. Vigyázz, hogy mindig az egész egyenlettel kell dolgoznod, nem csak az egyik felével.

2009. febr. 14. 14:56
 2/4 A kérdező kommentje:
Kicsit bővebben? :-)
2009. febr. 14. 15:22
 3/4 anonim ***** válasza:
100%

senki nem fogja neked itt kifejtni szerintem

ha csak nem mondasz konkrét példát legalább vmi gyakrolobol

2009. febr. 14. 15:25
 4/4 anonim ***** válasza:

Zárójelet úgy bontunk fel, hogy figyelünk az előjelekre pl:

6x-5(4-x)=6x-20+5x=X-20

tehát -x-=+, +x+=+, -x+=+x-=-, és ha számmal van megszorozva akkor MINDEN tagot be kell szorozni!

Egyenletből kifejezni értéket?

pl írok egyet aztán leírom hogyan kell:

4(5-x)+3x=(5-x)5+4

20-4x+3x=25-5x+4

20-x=29-5x

4x=9

x=9/4

Nah szóval szépen EGYENKÉNT felbontod a zárójeleket, aztán összevonsz(xes tagok és konstansok) majd az egyik oldalra rendezed az xes tagokat, másik oldalra a konstansokat. Arra figyelj, ha egyik oldalon elvégzel egy műveletet, pl kivonás, szorzás, akkor azt a másik oldalon is meg kell csinálni.

Kiemelés: ha egy adott kifejezés minden tagjában szerepel egy szám, vagy kifejezés, akkor azt ki lehet emelni.

pl : 3x+9=3(x+3)

Egyszerűsítés pedig ugyanaz szerintem mint a sima törteknél, annyira kell figyelni , hogy a legjobb ha csak szorzótényezőkkel egyszerűsítesz, ha összeg van akkor ne próbálkozz egyenlőre

sok sikert!

2009. febr. 14. 15:46