A feladat: Mekkora tömegű vízben kell feloldani 30 g CuSO * 5 H2O-t, hogy 50 °C-on telített oldatot kapjunk?

(Réz szulfát oldhatósága 50 °C -on: 100 g víz 33,3 g vízmentes sót old.)

Én elkezdtem megcsinálni, be is fejeztem csak nem tudom, hogy jó-e és nagyon fontos lenne tudnom. Aki megtudja mondani, jó-e és ha nem ki tudja javítani megköszönöm!


Én így csináltam:

30 g CuSO4*5H2O:

249,5 g CuSO4*5 H2O ----- 159,5 g CuSO4

30 g CuSO4*5 H2O -------- x g CuSO4

x=19,18 g

tehát 30 g kristályvizes rézsulfátban van 19,18 g Rézszulfát.

Ebből kiszámítottam a víztartalmat:

30-19,18=10,82 g vizet tartalmaz.

Majd 100 g vízből levontam a víz tömegét:

100-10,82=89,18 g


Tehát nálam 89,18 g víz old 30 g CuSO4*5H2O-t!!!


Valaki segítsen légyszi!


2011. febr. 15. 18:02
 1/3 anonim ***** válasza:

nem egészen stimmel.

Azt jól kiszámoltad, hogy 30 g kristályos réz(II)-szulfát mennyi vizet tartalmaz. Ahogyan azt is mennyi a vízmentes só benne.


Viszont nem vetted figyelembe az oldhatóságot.

Az oldhatóság megmutatja, hogy 100 g víz hány g vízmentes sót old. Az a kérdés, hogy az a mennyiség amit kiszámítottál, hány g vízben oldódik.


És ha már ezt kiszámítottad, ebből kell levonni a kristályvizet;)

2011. febr. 15. 18:24
 2/3 A kérdező kommentje:
És megtudod mondani az eredményt?
2011. febr. 15. 18:36
 3/3 DudoloPocok ***** válasza:

30 g CuSO4*5H2O:

249,5 g CuSO4*5 H2O ----- 159,5 g CuSO4

30 g CuSO4*5 H2O ------ x g CuSO4

x=19,18 g

tehát 30 g kristályvizes rézszzulfátban van 19,18 g Rézszulfát.

Ebből kiszámítottam a víztartalmat:

30-19,18=10,82 g vizet tartalmaz.


innen folytatom :


19,18 g CuSO4 oldásához kell x viz hogy telített legyen

33,3 g CuSO4 oldásához kell 100g viz hogy telített legyen


x=100*19,8/33.3 =59,4595 g viz

de van kristályvized mégpedig 10,82 g


tehát a szükséges vízmennyiség 59,4595-10,82=48,64 g

2011. febr. 15. 20:13