2011. febr. 14. 20:58
2/3 Silber válasza:
Olvass után a Lagrange-interpolációnak, vagy a Newton-interpolációnak (esetleg Hermite-interpoláció).
3/3 DudoloPocok válasza:
parabola általános
y=a*x^2+b*x+c
be kell helyettesíteni a koordinátákat x és y helyére igy kapsz 23 egyenletet a-ra, b-re, c-re
(1;1) (3;0) és (4;-4)
1=a+b+c
0=a*9+3b+c
-4=a*16+b*4+c
c=1-a-b ezt 2. és 3-ba beírva
0=9a+3b+1-a-b innen b=-(8a+1)/2
-4=16a+4b+1-a-b
-5=15a+3b
-5=15a-(8a+1)/2
-10=30a-8a-1
-9=22a
a=-9/22
b=-(8a+1)/2=-(-72/22+22/22)=50/22
c=1-a-b=22/22+9/22-50/22=-19/22
A parabola egyenlete
y=(-9x^2+50x-19)/22