A gyök2 indirekt bizonyítása?


A gyök2 indirekt bizonyitását kéne megcsinálnom, nem akarom bevasalni, hanem megérteni:S

gyök2=p/q

2=p^2/q^2

de NINCS két olyan négyzetszám aminek a hányadosa 2

akkor hogy is van ez???


2011. febr. 14. 19:28
 1/7 kanóc ***** válasza:
75%
Valamelyik lépést nem érted, vagy az indirekt bizonyítás logikáját?
2011. febr. 14. 19:52
 2/7 anonim ***** válasza:

A gyök kettő irracionális szám, azaz nem lehet felírni két egész szám hányadosakánt.

Azzal, hogy bebizonyítottad, hogy

gyök2=p/q hamis egyenlet, tulajdonképpen bebizonyítottad ezt. ( p,q egész számok)

2011. febr. 14. 19:55
 3/7 czibles ***** válasza:
2011. febr. 14. 19:59
 4/7 anonim ***** válasza:
100%

Hát kicsit szövegesebben így nézne ki:

Bizonyítsd be, hogy gyök2 irracionális szám.

1. lépés:

Egy szám irracionális, ha nem írható fel két egész szám hányadosaként, tehát elég bebizonyítanom, hogy gyök2=/=p/q, ha p és q eleme az egész számoknak.

2. lépés:

Indirekten bizonyítom be, azaz felteszem, hogy gyök2=p/q és, ha ebből ekvaliens (oda-vissza igaz) átalakításokkal kihozok egy hamis állítást, akkor csak egy helyen tévedhettem, ott, hogy feltettem, hogy gyök2=p/q azaz gyök2=/=p/q azaz gyök2 irracionális.

3. lépés:

gyök2 pozitív (definíció miatt), azaz p/q is pozitív, azaz négyzetre emelés ekvaliens átalakítás. Kaptam 2=(p/q)^2

4. lépés:

Hatványozás azonosságait felhasználva (p/q)^2=p^2/q^2. Kaptam 2=p^2/q^2

5. lépés:

Mivel nincs két olyan négyzetszám, aminek hányadosa 2 lenne, ezért a kapott állítás hamis azaz a 2. lépésben leírt gondolat menet alapján gyök2 irracionális, azaz kész a feladat.


Próbáltam a lehető legrészletesebben leírni.

Az utolsó állítás hamisságának bizonyítását kihagytam (mert azt sem lehet csak úgy állítani) gondolván, hogy azt érted, de azért az is kéne bele, hogy korrekt legyen.

2011. febr. 14. 22:38
 5/7 anonim ***** válasza:
100%

az a lényege, hogy négyzetremelés atán beszorzol a nevezővel és akkor a bal oldalon az lesz, hogy 2szer qnégyzet. tehát pnégyzet osztható kettővel, ebből adódóan p is osztható 2vel.

ugyanezzel a trükkel, kihozhatod, hogy a q is osztható lesz 2vel és akkor p/q hányados egyszerűsíthető lenne, de neked azt fel kellett tenni a legelején, hogy az már nem egyszerüsíthető tovább. így jutsz ellentmondásra.

2011. febr. 15. 06:52
 6/7 A kérdező kommentje:

Hát tulajdonképpen semmit!

pedig marha egyszerűnek tunik.. és biztos hogy a is!!

csak még fel kell dolgoznom..

elvileg vmi hulye egyenlet jon ki belole

2011. febr. 23. 17:40
 7/7 A kérdező kommentje:

Az utolsónál kezd valami világosodni..;)

tehát ha jol értem, akkor négyzetre emelem

és mivel nincs két olyan négyzetszám aminek a hányadosa 2

ezért nincs is olyan 2 egész szám, aminek gyök2

Köszönöm mindenkinek!

de foleg neked utolso!

2011. febr. 23. 17:46