Külső pontból éríntő szerkesztésének módjának bizonyítása hogy lehet? (MATEMATIKA) 9. oszt.
Itt a szerkesztés részletesen olvasható szerkesztési menet leírásával és ezt kéne bebizonyítanom ,ohgy mindig érvényes! Aki nem tudná lejátszani az eljárás a következő:felveszünk egy tetszöleges sugarú kör és egy pontot a körön kivül a kör középpontját és a külső pontot összekötjük.Ahol a körvonalat metszi az elöbb létrejött egyenes abba a pontba maröleges álítunk.Ezt a meröleges a külső pont és a kör középpontja távolságával elmentszük (2 helyen) majd a két létrejött pontot össze kötjük a kör középpontjával mind a 2 helyről ahol létre jött az összekötés és a kör körvonalának metszete ott lesznek az éríntési pontok.
Nagyon fontos lenne elöre is köszönöm a segítséget!
"Ezt a meröleges a külső pont és a kör középpontja távolságával elmentszük (2 helyen) "
Ehhez az elmetszéshez hová kell szúrni a körző hegyét? A kör középpontjába?
A tetszöleges kör középpontjába de ajánlom figyelembe a linket amin 20 kattintásból megtudod nézni a szerkesztést és szereksztési menet is van!Ez amúgy egy jó megszerkesztés szóvál csak bizonyításokat várok!
Tényleg fontos lenne és nagyon hálás lennék érte!
Bocs, ha az animáción máshogy vanak jelölve, nem tudtam (megnézni.)
Legyen a külső pont K, a kör középpontja O, illetve az elsőnek állított merőlegesen az említett elmetszéssel létrejött két pont P (és Q). Legyenek továbbá az OP és a kör metszéspontja E, az OK és a kör metszéspontja F.
Áll.: az OKE háromszög egybevágó az OPF háromszöggel. Biz: két oldal és a közbezárt szög megegyezik. De mivel az OPF derékszögű, így az OKE is az, tehát KE érintő.
Másképp is belátható a szerkesztés helyessége.
Kanóc jelöléseivel:
A létrejövő OKP háromszög egy egyenlő szárú háromszög, szárai az OK és az OP szakaszok, alapja a KP szakasz. Ez utóbbi felezőpontját összekötve a kör középpontjával megkapod az OKP háromszög szimmetria tengelyét. Ha az F pontot tükrözöd erre a tengelyre, megkapod az E pontot. Mivel az F pont a kör érintési pontja, az E is az lesz.
Érdekes a módszer, de nem egyszerűbb a "hagyományos", Thalesz körös módszernél.
DeeDee
***********
egyszerűen az ábra forgásszimmetriájával is lehet indokolni, én most akkor az animáció betűit alkalmazom, hogy rögtön be tud azonosítani, tehát a szerkesztés szerint a G ből húzottt érintő E-ben metszi a k kis kört. MOst ha az egészet O körül elforgatom, hogy G P-be menjen, akkor P-ből húzott érintő a forgásszimmetria miatt ott fogja metszeni a k-t, ahova az E került, ami meg pont az N lesz.
Másik oldalra hasonlóan
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!