Fizika kilencedikes feladatok. (? )


Egy futó a 100m-es versenyt 10,1 másodperces eredménnyel nyeri. Egy kerékpáros 20 km/h

sebességgel halad. Melyiknek nagyobb a sebessége?


Mennyi ideig mozgott a lejtőn az a nyugalomból induló és 3 m/s2 gyorsulással mozgó golyó,

amelyik a lejtő aljára 6 m/s sebességgel érkezett? Mekkora a közben megtett útja?


Egy golyó 5 másodpercig esik szabadon. Mekkora sebességgel érkezik a földre? Mennyi utat

tesz meg esése közben?


Egy játékmozdony 1m sugarú körpályán változatlan nagyságú sebességgel mozog és minden

teljes kört 20 másodperc alatt fut végig. Mekkora a keringési ideje, a fordulatszáma, a kerületi

sebessége és a centripetális gyorsulása?


Egy 250 g és egy 500 g tömegű álló kiskocsit rugóval szétlökettünk. A kisebb tömegű kocsi

szétlökés utáni sebessége 1 m/s. Mekkora a nagyobb tömegű kocsi sebessége a szétlökés után?


Egy nyugalomból induló 800 kg tömegű személyautót 1000 N nagyságú erőhatás 10 s-ig

gyorsit. Mekkora lesz az autó sebessége és lendülete? Mekkora utat tesz meg az autó a

gyorsulása közben?


2011. febr. 10. 19:51
 1/5 anonim ***** válasza:
tanuld meg a képleteket. nem fogjuk leírni az összeset hülyegyerek
2011. febr. 10. 20:28
 2/5 A kérdező kommentje:
ezért a válaszért felesleges ovlt fárasztnai magad a gépeléssel. :D
2011. febr. 10. 20:44
 3/5 DudoloPocok ***** válasza:

Egy futó a 100m-es versenyt 10,1 másodperces eredménnyel nyeri. Egy kerékpáros 20 km/h

sebességgel halad. Melyiknek nagyobb a sebessége?


v=s/t=100/10,1=9,9009 m/s azaz 35,643564 km/h.

a futó a gyorsabb


Mennyi ideig mozgott a lejtőn az a nyugalomból induló és 3 m/s2 gyorsulással mozgó golyó,

amelyik a lejtő aljára 6 m/s sebességgel érkezett? Mekkora a közben megtett útja?


v=a*t t=v/a t=6/3=2s

s=a*t^2/2 s=3*4/2=6m

2011. febr. 10. 22:57
 4/5 DudoloPocok ***** válasza:

Egy golyó 5 másodpercig esik szabadon. Mekkora sebességgel érkezik a földre? Mennyi utat tesz meg esése közben?


v=g*t v=9,81*5= 49,05 m/s

s=g*t^2/2 s=9,81*25/2=122,625 m



Egy játékmozdony 1m sugarú körpályán változatlan nagyságú sebességgel mozog és minden teljes kört 20 másodperc alatt fut végig. Mekkora a keringési ideje, a fordulatszáma, a kerületi sebessége és a centripetális gyorsulása?


T=20 s -keringési idő

fordulatszám =1/T= 0,05 1/s


v=s/t=2r*pi/t=2*1*3.14/20=0,314 m/s


a(cp)=v^2/r=0,0987 m/s^2

2011. febr. 10. 23:05
 5/5 DudoloPocok ***** válasza:

Egy 250 g és egy 500 g tömegű álló kiskocsit rugóval szétlökettünk. A kisebb tömegű kocsi

szétlökés utáni sebessége 1 m/s. Mekkora a nagyobb tömegű kocsi sebessége a szétlökés után?


impulzus megmarad


0=m(1)*v(1)+m(2)*v(2)

v(2)=-(m(1)*v(1))/m(2) =-(250*1)/500=-0,5 m/s

( a negatív előjel az ellentétes irányt jelzi )


Egy nyugalomból induló 800 kg tömegű személyautót 1000 N nagyságú erőhatás 10 s-ig gyorsit. Mekkora lesz az autó sebessége és lendülete? Mekkora utat tesz meg az autó a

gyorsulása közben?



F= ma=m*v/t ....... mert a=v/t


v=F*t/m=1000*10/800=12,5 m/s

m*v=800*12,5= 10000 kg*m/s


s=a*t^2/2 ...de v=a*t ill a=v/t


s=v*t/2=12,5*10/2=62,5 m

2011. febr. 10. 23:19