Hogyan kell ezt megcsinálni? (fizika, súlypont) Sürgős!


Határozzuk meg az ábrán látható lemezidomok tömegközéppontját!

a)Van egy R sugarú kör és abban benne egy R/2 sugarú úgy hogy érinti a kört belülről,és a nagy kör középpontja rajta van a kiskörön.

b)Ugyanez a két kör kívülről érinti egymást.

(Középiskolai fizika példatár 311)


2011. febr. 9. 16:57
 1/5 DudoloPocok ***** válasza:
100%

A nagy kör tömege/kiskör tömege =4



a nagy kör súlya a helyettesíthető egyetlen tömegponttal, amely nagykör középpontjában van és az 4 egység


a kis kör súlya a helyettesíthető egyetlen tömegponttal, amely ki kör középpontjában van és az 1 egység


Igy van két tömegpontunk melyek távolsága r/2 az egyik 1 egység súlyú a másik 4 egység súlyú ezek tömeg középpontja :


x+y=r/2

x*1=y*4 ( forgatónyomatékok hiszen tömegközéppontban alátámasztva nem fordul el a test)


x=-4x+2r

x=2/5*r

y=r/2-2/5r=3/5 r


a súlypont a két középpontot összekötő szakaszon a kis kör középpontjától 2/5r távolságra van


b


x+y=r+r/2=3r/2

x=4y

x=6r-4x

5x=6r

x=6/5r


a súlypont a két középpontot összekötő szakaszon a kis kör középpontjától 6/5r távolságra van

2011. febr. 9. 18:15
 2/5 A kérdező kommentje:

x=-4x+2r

x=2/5*r

y=r/2-2/5r=3/5 r

Ez hogy van? Nem értem...

az x=-4x+2r-ből hogy lesz x=2/5*r?

A b-t megértettem, mondjuk a te megoldásodat ott sem egészen csak az elejéből már rájöttem hogy kell.

Azért köszi:)

2011. febr. 9. 18:35
 3/5 A kérdező kommentje:
az a-t úgy értetted hogy a kis kör ki van vágva belőle?Mert azt elfelejtettem odaírni...:o
2011. febr. 9. 18:36
 4/5 DudoloPocok ***** válasza:

x=-4x+2r /+4x

5x=2r /:5

x=2r/5



x=2/5*r

y=r/2-2/5r=0,5r-0,4r= 0,1 r ezt elírtam


Nem vagyok gondolatolvasó, azt nem tudhattam hogy ki van vágva logikus volt , hogy rá van téve ( a köv részből )


ez egyébként nem változtat a lényegen : akkor egyensúlyban lenne, ha mindkét oldalról kivágnánk ekkor a nagy kör tömege( az eredetihez képest két kis kört vettünk ki


r^2*pi-pi*2*r^2/4/pi*r^2/4 =(1-1/2)/(1/4)=2


x+y=r/2

x*2=y*1

2x=r/2 -x

3x=r/2

x=r/6

a középponttól ( nagy kör) a nem kivágott képzeletbeli kiskör felé r/6 távolságra van


( nem kivágott képzeletbeli kis kör alatt azt a kört értem, amit ki kellene vágni ahhoz, hogy egyensúlyban legyen , tehát a kivágott körrel ellentétes irányban )


igy érthető ?

2011. febr. 9. 22:12
 5/5 A kérdező kommentje:

aha

Köszönöm szépen:)

2011. febr. 12. 13:37