A kérdés:
Hogyan változik meg a, egy négyzet b,háromszög c,kör kerülete és területe ha végrehajtjunk rajta egy. 3, egy 2/z egy landa arányú hasonlóságot?
Ha lehet magyarázattal légyszíves, de megfelel anélkül is. Vagy legalább annyit hogy kezdjek hozzá, mert nagyon nem megy. előre is köszönöm!
2011. febr. 8. 19:19
1/1 kanóc válasza:
A háromszög oldalai legyenek a, b, c, magassága m (az a oldalhoz tartozó).
K = a+b+c
T = (am)/2
l-szeres nagyítás (kicsinyítés után) az oldalak és a magasság: la, lb, lc, lm
K' = la+lb+lc = l(a+b+c) = lK
T' = (lalm)/2 = l^2(am)/2 = l^2K
Tehát a kerület az l-szeresére változik, a terület l^2-szeresére. Ez minden síkidomra így lesz, a négyzet és a kör esetén is ugyanígy lehet megmutatni.