Hogy kezdjek neki ennek a matek feladatnak?


A kérdés:


Hogyan változik meg a, egy négyzet b,háromszög c,kör kerülete és területe ha végrehajtjunk rajta egy. 3, egy 2/z egy landa arányú hasonlóságot?


Ha lehet magyarázattal légyszíves, de megfelel anélkül is. Vagy legalább annyit hogy kezdjek hozzá, mert nagyon nem megy. előre is köszönöm!


2011. febr. 8. 19:19
 1/1 kanóc ***** válasza:

A háromszög oldalai legyenek a, b, c, magassága m (az a oldalhoz tartozó).

K = a+b+c

T = (am)/2

l-szeres nagyítás (kicsinyítés után) az oldalak és a magasság: la, lb, lc, lm

K' = la+lb+lc = l(a+b+c) = lK

T' = (lalm)/2 = l^2(am)/2 = l^2K


Tehát a kerület az l-szeresére változik, a terület l^2-szeresére. Ez minden síkidomra így lesz, a négyzet és a kör esetén is ugyanígy lehet megmutatni.

2011. febr. 8. 19:37