Indokold: bármely három egymást követő természetes szám szorzata osztgató hattal. Ezt hogyan kell?

2011. jan. 31. 17:47
 1/6 anonim ***** válasza:
100%
6-tal azok a számok oszthatok, amelyek oszthatók 3-mal és 2-vel is. Minden második természetes szám páros,tehát osztható 2-vel és minden 3. szám osztható 3-mal. A 3 kiválasztott szám közül biztos lesz egy ami osztható 3-mal és lesz legalább egy, ami osztható 2-vel, így a három szám szorzata is osztható lesz hattal.
2011. jan. 31. 18:01
 2/6 A kérdező kommentje:

Köszi értem sokat segítettél.

Ezt sorozattal is meglehet valahogy oldani?

Úgy, hogy:

első szám: n

a második: n+1

a harmadik pedig: n+2

tehát n*(n+1)*(n+2)

de innen hogyan tovább? :(

2011. jan. 31. 18:04
 3/6 anonim ***** válasza:
75%

Nekem páros számig megy a "sorozatos" megoldás. n=2k

(2k-1)*2k*(2k+1)

Lehet, ki lehetne kötni, hogy mondjuk 2k+1=3i.

2011. jan. 31. 18:13
 4/6 A kérdező kommentje:
Értem. Azért köszönöm. :)
2011. jan. 31. 18:43
 5/6 kanóc ***** válasza:
75%

Akkor már inkább legyen n-1, n és n+1 a három egymást követő szám.

(n-1)n(n+1) = n^3-n

Tudni való, hogy egy számot köbre emelve nem változik a 6-os osztási maradéka (sőt ez nem csak a 6-tal való osztásra igaz, hanem a többire is), így a két megegyező maradékú szám különbsége osztható 6-tal.

2011. jan. 31. 20:11
 6/6 kanóc ***** válasza:
75%

A zárójeles rész stornó.

Az viszont igaz, hogy egy szám köbének osztási maradékának kiszámításához elég az osztási maradékot köbre emelni (és ha ez így kapott szám nagyobb-egyenlő az osztónál, akkor ennek a maradékát venni.

Mod 6 esetén, m= maradék:

m m^3 m^3 maradéka

0 0 0

1 1 1

2 8 2

3 27 3

4 64 4

5 125 5

2011. jan. 31. 20:17