Fontos! Egy háromszögben meg volt adva 2 oldal és egy szög. A harmadik oldalt koszinusz tétellel kiszámoltam. A maradék 2 szöget hogyan számoljam ki? (szinusz tétellel próbálkoztam de nem ment)


a=10 cm

b=15 cm


ezt számoltam koszinusszal c=12.2474

gamma=60 fok


2011. jan. 28. 17:12
1 2
 1/14 anonim ***** válasza:
A 2.-at is ki tudod számolni koszinusz-tétellel (c^2 = a^2 + b^2 - 2ab × cos (az a szög, ami c-vel szemben van)). A 3. meg sokkal egyszerűbb: 180° - ('amit most számoltál ki' + 'gamma').
2011. jan. 28. 17:19
 2/14 A kérdező kommentje:
köszi
2011. jan. 28. 17:47
 3/14 anonim ***** válasza:

Nem igazán világos minden.


Ha maradunk a konvencionális jelölésrendszernél, miszerint

Az ABC csúcsokkal jelölt háromszögben

- az A csúccsal szemben az 'a'

- a B-vel szemben a 'b'

- a C-vel szemben a 'c' oldal van, és az

- az A csúcsnál van az α,

- a B csúcsnál a ß,

- a C csúcsnál a γ szög van,

- akkor a feladatban megadott szög az 'a' és 'b' oldal által bezárt szög, így lehet alkalmazni a koszinusz tételt a 'c' oldal kiszámítására. Ekkor viszont az általad kiszámolt c = 12.2474 nem jó.


- Ha nem a két oldal által bezárt szög a γ, akkor nem lehet azonnal a koszinusz tétellel a 'c' oldalt kiszámolni. Ekkor a szinusz tétellel lehet az egyik hiányzó szöget kiszámítani, a harmadik meg a háromszög belső szögeinek összegéből számítható.


Szóval: hol van a megadott 60°-os szög?

2011. jan. 28. 18:45
 4/14 anonim ***** válasza:
az ugye világos h ez csak derékszögű háromszögnél működik?
2011. jan. 28. 22:30
 5/14 A kérdező kommentje:

uhhhh most esett le

az a és b bezárt szöge a 60 fok

2011. jan. 28. 22:58
 6/14 anonim ***** válasza:
de akkor ez most nem derékszögű 3szög ugye?:D
2011. jan. 28. 23:04
 7/14 A kérdező kommentje:
azt nem írták
2011. jan. 28. 23:10
 8/14 anonim ***** válasza:

Sztem így gondolkodj:

[link]

2011. jan. 28. 23:12
 9/14 anonim ***** válasza:

Alakul a dolog. :-)

Ha a közbezárt szög adott, akkor valóban a koszinusz tétellel lehet elindulni.

Ekkor a c oldalra

c² = a² + b² - 2ab*cosγ

mivel cos60° = 1/2

c² = 10² + 15² - 2*10*15*1/2 = 325 - 150

c² = 175

ebből pedig

c = 13,228...

Nekem ennyi, nézz utána, miért jött ki neked más.


A többi szöget ezután legegyszerűbb a szinusz tétel segítségével meghatározni.


Az utolsó válaszolónak:

Miért gondoltad, hogy derékszögű háromszögről van szó?

2011. jan. 28. 23:19
 10/14 anonim ***** válasza:

A link közlőjének:

Szép az ábrád, csak ebben az esetben nem érvényes! Bocs, de rosszul gondoltad. Gondold át még egyszer. :-)

2011. jan. 28. 23:25
1 2