Ameoland kérdése:

Matek- Sziasztok! Lenne két feladat, amit nem értek, ezért rettentően örülnék, ha valaki eltudná magyarázni, illetve a feladatokat letudná vezetni nekem?


1] Írj fel olyan másodfokú egyenletet, melynek gyökei a 2 és a -7.

2] Az m paraméter mely értékeire van az x (négyzet) +2 (m-3) x+m (négyzet) -4=0


2011. jan. 25. 18:03
 1/3 Tywin válasza:

1) Itt a gyöktényezős alaknak kell az eszedbe jutnia. Ha van egy 'a' főegyütthatójú másodfokú egyenlet, aminek x1 és x2 a gyöke, akkor fel lehet írni olyan alakba, hogy

a(x-x1)(x-x2)=0

pl az x^2-4x+3 egyenletnek a gyökei x1=1 és x2=3, tehát a másodfokú függvényt így is fel lehet írni: (x-1)(x-3)=0


2) Hiányzik a feladat vége.

2011. jan. 25. 18:21
 2/3 DudoloPocok ***** válasza:

(x-2)*(x+7)=0


x^2-2x+7x-14 =0


x^2+5x-14 =0


gondolom itt a kérdés az, hogy m mely paraméterei mellett van megoldás a valós számok körében :


x^2 +2*(m-3)*x+m^2-4=0

x^2 + 2mx-6x+m^2-4 =0

x^2+x*(2m-6) + m^2-4



a megoldóképletnél a gyökös kifejezésnek 0-nak vagy pozitívnak kell lennie, akkor van megoldása az egyenletnek -csak ezt írom gyökjel nélkül:


(2m-6)^2-4*(m^2-4) >=0

4m^2+36-24m-4m^2+16 >=0

52>=24m

m<=52/24 = 13/6


akkor van megoldás ha m<=13/6

2011. jan. 25. 18:29
 3/3 A kérdező kommentje:

..igazatok van, ne haragudjatok! az utolsó 3 szó lemaradt, ami: -egyenletnek 2 pozitív gyöke?


Sajnálom, elsiklott felette a figyelmem!

2011. jan. 25. 18:41