Segítene valaki a matek házimban?


négyszög alapú gúla

oldallap-alaplap 60°

oldal él 40M

V A??


2011. jan. 24. 19:51
 1/3 Tywin válasza:

A feladat kulcsa egy nagy, jól átlátható ábra.


V=(alap területe)*magasság/3


Alap területe megvan, de a magasság hiányzik --> ki kell számolni.


Berajzolom az ábrába, keresek egy olyan háromszöget, ami magába foglalja, és elég ismert adat van benne, hogy ki tudjam számolni.

2011. jan. 24. 20:22
 2/3 DudoloPocok ***** válasza:

1. az alapnégyzet élhossza :


a- alap négyzet élhossz

b- oldalél

m(1) - oldallap magasság

m - gúla magassága


m(1)^2+(a/2)^2=b^2 m(1)=gyök(b^2-(a/2)^2)


cos (60)=1/2=(a/2)/m(1)=(a/2)/(gyök(b^2-(a/2)^2))


megoldva a=2*b/gyök(5) m(1)=b*gyök(1-1/gyök(5))


gúla magassága : sin(60)= m/m(1)=(gyök(3))/2


m=m(1)*(gyök(3))/2=b*gyök(1-1/gyök(5))*(gyök(3))/2



V=a^2*b*gyök(1-1/gyök(5))*(gyök(3))/6


F= a^2+4*m(1)*a/2=a^2+2a*b*gyök(1-1/gyök(5))

2011. jan. 25. 14:21
 3/3 anonim ***** válasza:

Legyen

a - az alapél hossza

m - a gúla magassága

b = 40 m - az oldalél hossza

α = 60° - az alaplap és az oldallap közti szög

V, A = ?


Egyelőre a kérdések megválaszolásához szükséges adatok közül - a és m - egy sem ismert.

A gúlát a csúcsán és két szemben fekvő alapél felezőpontján átmenő síkkal elmetszve egy egyenlő oldalú háromszöget kapunk, mivel minden szöge 60°. A metszet magassága azonos a gúla magasságával, melynek nagysága

m = (a√3)/2


A gúlát az alaplap két szemben fekvő csúcsán és a gúla csúcsán átmenő síkkal metszve egy egyenlő szárú háromszöget kapunk, melynek alapja az alaplap átlója, a szárai pedig a gúla oldalélei, a magassága azonos a gúla magasságával.

Ezeket felhasználva írható

m² + [(a√2)/2]² = b²

Behelyettesítve m és b értékét

[(a√3)/2]² + [(a√2)/2]² = 40²

Ebből meghatározható az alapél (a) értéke.

Ezt visszahelyettesítve a magasság képletébe

m = (a√3)/2

megvan a magasság is.


Nem tudom, a 'A' az alaplap vagy a gúla teljes felületét jelöli-e, de minden adat rendelkezésre áll bármelyik változat kiszámításához.

Az alaplap területe

A = a²

=====

A térfogat

V = (A*m)/3

=========

Ha a felszín kell

F = A + P

ahol P a gúla palástja, vagyis a 4 háromszög területének összege illetve mivel az alaplap területe a háromszögek vetületének összege, a palást

P = A/cosα

mivel

cos60° = 1/2

P = 2*A

így a felület

F = A + 2*A

F = 3*A

======


DeeDee

*************

2011. jan. 25. 16:07