Három koncentrikus kör sugara 1, 2, illetve 3 egység. A három körön úgy választottunk ki egy-egy pontot, hogy azok egy szabályos háromszög csúcsai legyenek. Mekkora lehet ennek a szabályos háromszögnek az oldala?2011. jan. 23. 15:49
1/1 DudoloPocok válasza:
Egy megoldási lehetőség :
felírjuk a 3 db origóközpontú kör egyenletét :
x^2+y^2=r^2 r= 1,2,3
kiválasztunk egy egy pontot minden egyes körön - ( x1,y1, ...x3,y3)
a pontok távolsága azonos egymástól és annak a körnek az egyenletét is kielégítik, amin rajta vannak
(x1-x2)^2+(y1-y2)^2=a^2
(x2-x3)^2+(y2-y3)^2=a^2
(x1-x3)^2+(y1-y3)^2=a^2 (a= a háromszög oldala )
a körök egyenletei
x1^2+y1^2=1
x2^2+y2^2=4
x3^2+y3^2=9
ez elvileg 6 egyenlet de hét ismeretlen, de azért kijöhet valami.