Legtöbb hány különböző összetételű csomagot készíthetünk?

Hét különböző fajta gyümölcsből és tíz különböző fajta édességből olyan csomagokat kell összeállítani, amelyben kétszer annyi darab gyümölcs van, mint édesség. Minden fajtából legfeljebb egy darab kerülhet egy csomagba, és minden fajta gyümölcsből és édességből van elegendő darab.
2011. jan. 21. 22:22
 1/2 kanóc ***** válasza:

3 csomagméret lesz: S (1 édesség, 2 gyümölcs), M (2 édesség, 4 gyümölcs) és L (3 édesség, 6 gyümölcs).

Külön-külön ki kell számítani, hányféle S-es, M-es és L-es csomag lesz.

Az L-es csomagok száma: (10 alatt a 3) * (7 alatt a 6) = 10*9*8 / 3*2*1 * 7 = 840

stb.

2011. jan. 21. 22:40
 2/2 vurugya béla ***** válasza:

a)

1 édesség és 2 gyümölcs esete

1 édesség 10-féleképp választható, 2 gyümölcs (7 alatt a 2)=21 -féleképp. Mivel minden édesség-lehetőség minden gyümölcs-lehetőséghez tartozik, ezért szorozni kell: 10*21=210.


b)

2 édesség és 4 gyümölcs esete

2 édesség (10 alatt a 2)=45 -féleképp választható, 4 gyümölcs (7 alatt a 4)=35 -féleképp. Mivel minden édesség-lehetőség minden gyümölcs-lehetőséghez tartozik, ezért szorozni kell: 45*35=1575.


c)

3 édesség és 6 gyümölcs esete

3 édesség (10 alatt a 3)=120 -féleképp választható, 6 gyümölcs (7 alatt a 6)=7 -féleképp. Mivel minden édesség-lehetőség minden gyümölcs-lehetőséghez tartozik, ezért szorozni kell: 120*7=840.


a, b és c esetek kész esetek, közös esetek nem fordulhatnak elő bennük, ezért darabszámukat össze kell adni: 210+1575+840=2625, ennyi csomag készíthető.


vrrrr

2011. jan. 21. 22:44